Drosophila suzukii w uprawie czereśni. Popularne metody ochrony i koszty

Drosophila suzukii w uprawie czereśni. Popularne metody ochrony i koszty

Jak najczęściej walczy się z Drosophila suzukii w uprawie czereśni? Ile kosztuje ochrona? Takie pytania zadawali naukowcy ponad kilkuset sadownikom w Szwajcarii.


W ankietach przeprowadzonych w 2015 r. udział wzięło 111 sadowników, a w 2016 r. 298. Wynika z nich, że najczęstszą metodą ochrony sadów czereśniowych jest ochrona chemiczna (tak odpowiedziało 80 proc. respondentów). Na drugim miejscu jest zbieranie wszystkich owoców z plantacji (także opadłych), a na trzecim stosowanie siatek izolujących uprawy przed szkodnikiem. Do popularnych metod ochrony sadów przed muszką plamoskrzydłą należało także monitorowanie obecności szkodnika (pułapki) – podaje freshplaza.
Oceniono, że koszt ochrony sadów przed Drosophila suzukii metodami integrowanymi to 660-1800 franków szwajcarskich na 1 ha uprawy.

Po raz pierwszy obecność muszki plamoskrzydłej w Szwajcarii odnotowano w 2011 r. Obecnie największe szkody wyrządza ona w uprawach owoców jagodowych oraz w sadach czereśniowych. W Szwajcarii 50 proc. produkcji czereśni (o wartości 30 mln franków szwajcarskich) kierowane jest na rynek świeży. Ok. 40 proc. trafia do destylarni.

Polecamy książkę „Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła w Polsce” do nabycia w sklepie Plantpress.pl.

Powiązane artykuły

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Bądź na bieżąco – zapisz się
do newslettera sad24.pl
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Dziękujemy za zainteresowanie!

Na podany przez Ciebie adres e-mail wysłaliśmy link potwierdzający zapis
do newslettera.

Prosimy o potwierdzenie subskrypcji.