Sadownicza niedziela w Ossie

VII edycja Bialskiej Konferencji Sadowniczej odbyła się 5 marca w Ossie; jej  organizatorami były Instytut Praktycznego Sadownictwa IPSAD i Centrum Zaopatrzenia Sadowniczego APPSAD, merytorycznie wspierane przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach.

Nadrzędnym celem działalności instytutu jest służyć polskiemu sadownictwu, ale, jak życzył sobie prof. Szczepan Pieniążek, w oparciu o metody dostosowane do aktualnych warunków, aby sadownictwo było coraz bardziej nowoczesne – powiedziała prof. dr hab. Małgorzata Korbin (fot. 2) dyrektor IO w Skierniewicach.

Fot. 2. Prof. Małgorzata Korbin, dyrektor IO w Skierniewicach

Robert Sas z IPSAD przedstawił problemy, z jakimi obecnie borykają się sadownicy. Wymienił ich jedenaście i zaliczył do nich omawiając od końca: ● opadanie liści z jabłoni odmian ‘Golden Delicious’ i ‘Gala’; ● trudności z wyborem metody przerzedzania zawiązków i różne podejście do tych zabiegów; ● ordzawienia na jabłkach odmiany ‘Golden Delicious’ i ‘Gala’; ● choroby kory i drewna; ● miodówkę gruszową; ● parch jabłoni; ● zarazę ogniową; ● owocówkę jabłkóweczkę; ● mszyce; ● cięcie i formowanie koron, szczególnie młodych drzewek; ● mączniaka jabłoni.

Prof. dr hab. Remigiusz Olszak (fot. 3) ze Skierniewic zwrócił uwagę na fakt, że co roku 25-50% szkód w plonach roślin uprawnych dokonują szkodniki. Bez użycia środków ochrony roślin trudno jest wyprodukować owoce wysokiej jakości i osiągnąć zadowalający plon. Omawiając poszczególne grupy szkodników jabłoni profesor podkreślał istotną rolę owadów pożytecznych w ograniczaniu agrofagów. Zwrócił uwagę na konieczność takiego doboru środków owadobójczych, aby nie szkodzić naturalnym wrogom szkodników, z którymi walka do łatwych nie należy.

Fot. 3. Prof. dr hab. Remigiusz Olszak

O założeniach ekologicznej produkcji jabłek mówiła dr Dorota Kruczyńska (fot. 4) z IO w Skierniewicach. Prelegentka zwróciła uwagę na odpowiedni dobór odmian, ich podatność na choroby, regularność plonowania, które warunkują odpowiednie zapylacze, odporność na przymrozki, cięcie i formowanie oraz przerzedzanie zawiązków. Zanim podejmie się decyzję o produkcji ekologicznej, należy określić sposób zagospodarowania owoców, pamiętając o oczekiwaniach konsumentów w odniesieniu do smaku, zapachu, braku uszkodzeń skórki, konsystencji miąższu itp.

Fot. 4. Dr Dorota Kruczyńska z IO w Skierniewicach

Podczas konferencji odbyła się również debata, w której sadownicy z Polski i Holandii (fot. 5) zaprezentowali swoje doświadczenia w uprawie gruszy w różnych systemach prowadzenia drzew: mikado, V system, wrzeciono. Nie pominięto także tematu owadów zapylających oraz odmian truskawek w aspekcie ich wymagań agrotechnicznych i możliwości produkcyjnych.

Fot. 5. Debata z udziałem sadowników z Polski i Holandii

Tekst i fot. Anita Łukawska

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here