3 odsłony jabłek o czerwonym miąższu

W trakcie targów Fruit Attraction, zaprezentowano 19 października 2017 r. w Madrycie nową markę jabłek – Kissabel®. Skrywają się pod nią 3 odmiany jabłek o czerwonym miąższu.

Włascicielem marki Kissabel® jest konsorcjum Ifored zrzeszające 14 największych producentów jabłek z 5 kontynentów. Koncepcja nowej marki to zaoferowanie konsumentowi naturalnych (uzyskanych dzięki standardowym pracom hodowlanym), kuszących i zaskakujących wyglądem jabłek – informują właściciele Kissabel®

Za nowym brandem jabłek stoi 20 lat prac hodowlanych, które doprowadziły do powstania nowych odmian o różnym stopniu wybarwienia miąższu.  Hodowcy uzyskali odpowiedni rozmiar owoców oraz wyjątkowe wartości smakowe – podkreślają przedstawiciele Ifored.
3 pierwsze odmiany zaprezentowane przez konsorcjum to: Kissabel® Rouge, charakteryzująca się czerwoną skórką i miąższem, intensywnym smakiem z ‘nutą jagód’. Kissabel® Orange – z pomarańczową skórką i różowo-czerwonym miąższem. Wyróżnia się soczystością i zrównoważonym słodko-kwaskowym smakiem. Kissabel® Jaune – z żółtą skórką, z różowawym miąższem, to słodkie i długo przechowujące się jabłka.
 

Partnerzy Ifored będą wypuszczać nowe odmiany na poszczególne rynki w ciągu następnych 5 lat. Jednak pierwsze testy komercyjne nowej marki rozpoczną się już za kilka tygodni. 

Źródło: Ifored

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here