30-lecie działalności ARNO

W tym roku ARNO Szkółkarstwo Sadownicze Anna i Ryszard Nowakowscy obchodzi 30-lecie swojej działalności. Jubileuszowe spotkanie odbyło się 19 sierpnia w Lisowie.

Obecnie gospodarstwo zajmuje ponad 600 ha. Produkowane są tam kwalifikowane, wolne od wirusów drzewa owocowe jedno- i dwuletnie jabłoni, wiśni, gruszy, czereśni, śliwy, a także podkładki wegetatywne i generatywne oraz sadzonki maliny. W produkcji szkółkarskiej największy udział stanowią jabłonie – 70%, grusze – 10% i wiśnie – 15%.

Gospodarstwo posiada licencję na odmiany: Celeste, Rubinstar, Delela, Sawa, Waleria, Natali Gala oraz Idaredest. Szkółkarze są też hodowcami jabłoni odmian: Szampion Arno, Braeburn Arno, Arnika i Delela.

W 1999 r. gospodarstwo zostało nagrodzone w Agrolidze – zdobyło I miejsce w regionie radomskim i wicemistrzostwo w woj. mazowieckim. Zostało Firmą Roku pow. grójeckiego w latach 2005 i 2006, a także zajęło I miejsce w kategorii rolnik w pow. grójeckim, mistrzostwo w woj. mazowieckim oraz wicemistrzostwo kraju w Agrolidze 2006 (kategoria rolnik).

W roku 2015 Anna i Ryszard Nowakowscy otrzymali nagrodę Wzorowego Ogrodnika w kategorii specjalnej.

Uczestnicy jubileuszowego spotkania mogli nie tylko zwiedzić szkółki drzew owocowych i zapoznać się z ofertą gospodarstwa, lecz także wysłuchać doniesień nt. prawidłowego postepowania z zakupionymi drzewkami w pierwszych latach po ich posadzeniu – o czym informował Krzysztof Gasparski, doradca sadowniczy PROCAM Polska. Ponadto prof. dr hab. Kazimierz Tomala (SGGW) przypomniał najważniejsze zagadnienia związane z trwałością przechowalniczą jabłek.

Monika Strużyk; fot. Monika Strużyk, Dorota Łabanowska-Bury

 

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here