Będą dodatki finansowe dla tych, którzy przyjmą uchodźców

uchodźcy

Ci Polacy, którzy przyjęli uchodźców do swoich domów mogą liczyć na finansowe wsparcie ze strony państwa. Wśród tej grupy osób nie brakuje sadowników.

– Przyjęliśmy dziś ustawę, opracowywaną pod kierunkiem szefa MSWiA. Ma ona za zadanie zaproponować coś w rodzaju namiastki normalnego życia dla osób, które przybyły do Polski z Ukrainy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Specjalna ustawa przewiduje między innymi:

  • Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL, ich pobyt będzie legalny przez 18 miesięcy. Okres będzie mógł być wydłużony o kolejne 18 miesięcy
  • Polacy przyjmujący rodziny z Ukrainy otrzymają wsparcie – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli około 1200 zł miesięcznie. Pieniądze trafią do osób, które przyjęły uchodźców za pośrednictwem samorządów
  • Zmiany w prawie, które umożliwią Ukraińcom korzystanie z usług publicznych, a zwłaszcza z polskiej służby zdrowia oraz pozwolą na posłanie dzieci do polskich szkół.

Od początku konfliktu na Ukrainie do Polski przybyło już ponad milion uchodźców. Wielu z nich trafiło do polskich domów. Uchodźcy mieszkają także w setkach, o ile nie w tysiącach, gospodarstw sadowniczych. Szacunki mówią, że Ukrainę może w sumie opuścić od 5 do 7 milionów mieszkańców.

źródło: pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here