„Bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne” – Francja blokuje sprzedaż Carrefoura

markety we francji wspierają francuskich producentów owoców

W niedawnym artykule Francuski rząd zablokuje sprzedaż Carrefoura? – chodzi o suwerenność żywnościową pisaliśmy o wątpliwościach francuskich władz co do przejęcia sieci Carrefour przez kanadyjską firmę. Jak informuje francuska prasa, rząd zablokował negocjacje i sieć nie zostanie przejęta przez Kanadyjczyków.

Również we Francji jak i w Polsce decyzja tego typu (interwencjonizm państwowy) spotyka się z szeroką krytyką ze strony liberałów. Francuskie władze po raz kolejny udowadniają, jak duże znaczenie ma suwerenność żywnościowa oraz że kapitał ma narodowość. W Polsce niezmiennie większość rynku w handlu detalicznym należy do zachodnich sieci supermarketów.

Minister gospodarki komentuje sprawę słowami „bezpieczeństwo żywnościowe jest bezcenne”. Prezes kanadyjskiej spółki chciał obniżyć koszty działania sieci oraz utworzyć centralny dział zakupów. To przechyliło szalę decyzji na niekorzyść kupujących.

Przewodnicząca Krajowej Federacji Związków Rolników w pełni popiera stanowisko rządu. Jak mówi w mediach „To całkiem normalne, że Carrefour, z 20-procentowym udziałem w dystrybucji żywności we Francji, jest uważany za strategiczny. Nie będziemy hubem dla importu żywności do Kanady”.

 

Źródło: bankier.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here