Biała truskawka o smaku ananasa – czy ma szansę na sukces?

biała odmiana truskawki

Nowa biała odmiana truskawek ma wejść na rynek USA. Jak na razie nowa odmiana nie ma jeszcze nazwy i smakuje podobnie do ananasa. Jednak zarówno naukowcy, jak również producenci przeprowadzający testy komercyjne są przekonani o jej rynkowym sukcesie.

Odmianę wyhodowano na Uniwersytecie Florydy (University of Florida). Naukowcy pracowali nad nią 8 lat. Do 2022 roku nowa odmiana ma być dostępna w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych. Od jakiegoś czasu białe truskawki są coraz bardziej popularne w Japonii. Co ciekawe nowa odmiana została wyhodowana na bazie nasion truskawek z tego kraju. Prezentacja nowej odmiany truskawek zbiegła się w czasie z rozpoczęciem zbiorów truskawek w środkowo-zachodniej Florydzie, które trwają od teraz do końca marca.

Jedną z obaw dotyczących nowej odmiany było rozpoznanie, kiedy owoce są dojrzałe. Jednak w testach okazało się, że nie jest to zbyt problematyczne. Pracownicy bez problemu rozpoznają dojrzałe truskawki. Dzieje się to wtedy, gdy od strony nasłonecznionej na owocu pojawia się delikatny różowy policzek. Ponadto dojrzałość oznacza zmiana koloru nasion na czerwony. Smak bardzo różni się od typowej truskawki, jest słodki, ale z aromatem przypominającym ananasa.

Naukowcy widzą szanse dla białej odmiany również z punktu widzenia marketingu. Ze względu na aromat ananasa, odmiana prawdopodobnie będzie sprzedawana jako „pineberry”. Truskawka to po angielsku strawberry. Przedrostek pine to pierwsze litery słowa pineapple, oznaczającego w języku angielskim właśnie ananasa.

Na razie areał upraw białej odmiany na Florydzie będzie mały. Zarówno rolnicy, jak i handel potrzebują czasu na poznanie problematyki produkcji i promocję owoców wśród klientów.

Źródło: https://blogs.ifas.ufl.edu/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here