Bronisze: jabłka w cenie mandarynek

Już teraz niektóre odmiany jabłek takie jak Szara Renta/Boskoop, Cortland czy Lobo sprzedawane są w ofercie hurtowej w cenie mandarynek, czyli od 3,5 do 4,5 zł za kilogram – wynika z informacji Rynku Hurtowego Bronisze.
 

W ocenie analityków GUS ubiegłoroczna produkcja jabłek w porównaniu z 2016 rokiem jest ponad 30%, czyli o milion ton niższa. Problemem jest także gorsza jakość owoców, co znacznie utrudni przechowywanie. Warunki agrometeorologiczne sprzyjały występowaniu chorób i szkodników, a owoce nierzadko były zniekształcone przez gradobicia. Sadownicy obawiają się sporych strat w przechowywaniu. Już dziś obserwuje się, że pochodzące z tradycyjnych przechowalni jabłka dość szybko się psują. Po jakościowo dobre owoce  sięga się do chłodni z kontrolowaną atmosferą, a te są droższe od tych pochodzących z tradycyjnych przechowalni – można przeczytać w  komunikacie Bronisz.

W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach odmiany takie jak np. Ligol czy Golden Delicius  sprzedawane są w cenie około 2 zł 33 groszy za kilogram, co oznacza dwukrotny wzrost ceny w porównaniu z ceną sprzed roku czyli z początku stycznia 2017, ale wtedy owoce pochodziły ze zbiorów 2016 roku (opakowania po 15 kg).  Sampion jest droższy nawet o 120%.

 
Jabłka będą jeszcze droższe, zapowiadają sadownicy, bowiem dobrych jakościowo owoców, które przechowają się do przednówka, jest mało.
 
Źródło: mat. Rynku Hurtowego Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here