Burze nad Lubelszczyzną i pierwsze informacje o szkodach [Zdjęcia]

zniszczona plantacja malin

Zgodnie z przewidywaniami synoptyków bieżący tydzień upływa pod znakiem burz i ryzyka wystąpień gradobić. Niestety, dziś po południu burze z porywistym wiatrem przechodzą nad Lubelszczyzną powodując pierwsze straty.

Pierwsze burze nad Polską pojawiły się wczoraj i przechodziły między innymi przez Mazowsze. Szczególnie duże straty spowodowały w rejonie Klwowa, gdzie nawałnica zrywała dachy i niszczyła tunele, w których uprawia się tam paprykę. Na szczęście w większości rejonów nie odnotowano więcej strat.

Dziś jednak burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. Gościliśmy dziś w jednym z gospodarstw w powiecie kraśnickim, w gminie Urzędów. Jak wyjaśnił plantator, wczoraj (wtorek) nie spadła tam nawet kropla deszczu. Dziś jednak wszystko wskazywało, że ryzyko wystąpienia burz było bardzo duże.

Pierwsze straty raportuje p. Artur z Woli Zadybskiej w powiat ryckim (najdalej na zachód wysunięty powiat województwa lubelskiego). Nawałnica, która przeszła przez tą miejscowość niosła ze sobą porywisty wiatr i grad.

Jak sam relacjonuje, sytuacja wyglądała bardzo niepokojąco. Na szczęście grad nie wyrządził większych szkód, jednak konstrukcja rusztowania nie wytrzymała pod naporem wiatru. W konsekwencji rzędy częściowo leżą na ziemi. Niżej znajduje się kilka zdjęć, które przesłał nam plantator. Warto zwrócić uwagę, jak szybko spadła temperatura po przejściu burzy.

Cały czas pojawiają się też informacje o kolejnych szkodach, głównie spowodowane silnym wiatrem.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here