Ceny agrestu 4 rok poniżej kosztów produkcji

agrest

Ceny skupu agrestu są po raz kolejny niezwykle niskie. 2021 jak na razie jest czwartym rokiem sprzedaży poniżej kosztów produkcji…

Producenci informują ocenach, jakie w tym sezonie proponują przetwórcy za agrest. Niestety, sprawdza się czarny scenariusz dla tego gatunku. Na Lubelszczyźnie jest to około 0,50 zł/kg. Warto zaznaczyć, że jak na razie niewiele zakładów kupuje ten gatunek.

Plantatorzy mówią wprost o „głodowych cenach” oraz ich konsekwencjach. Po pierwsze, po tym sezonie kolejni sadownicy będą usuwać część lub całe plantacje agrestu. Po kilku latach dokładania do produkcji nie ma w tym nic dziwnego. Dużo mówi się także o samych przetwórcach. Za rok lub dwa gdy okaże się, że agrest będzie potrzebny, a (słynne już) zapasy się skończą, to nie będzie go już w Polsce gdzie kupić.

Kolejna kwestia to niskie plonowanie. Wobec tego część plantatorów jest zdania, że w miarę postępu zbiorów cena się zmieni. Większość jednak w to wątpi.

Znaczny spadek areału, na którym uprawiany jest agrest jak widać w żaden sposób nie wpłynął na rynek. Ceny agrestu 2021 – areał upraw spadł, a przetwórcy badają rynek W tym artykule opisywaliśmy spadek powierzchni upraw w stosunku rok do roku (2021 do 2020). Przy obserwowanych cenach trend będzie kontynuowany lub najprawdopodobniej się nasili.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here