Ceny Gali rok do roku

gala-brookfield

Ceny Gali są niższe niż w ubiegłym roku. Niemniej niezmiennie jest to najdroższa odmiana w cennikach kupujących.

Zarówno w ubiegłym jak i w obecnym sezonie to właśnie Gala jest najdroższą odmianą w cennikach kupujących. Niestety średnie ceny w porównaniu rok do roku są we wrześniu niższe o 25%. Niemniej w tym momencie Gala jako jedna z niewielu odmian gwarantuje zwrot kosztów produkcji.

W ubiegłym roku pierwsze oferty zakupu gali przekraczały 3,00 zł/kg. Tak było w drugiej połowie sierpnia. Wysokie oferty wynikały z rekordowych cen latem. Jednak wraz ze wzrostem podaży cena spadła do 1,70 – 1,80 zł/kg. Następnie przez wiele tygodni utrzymywała się na tym poziomie. Na przełomie roku stawki wzrosły do 2,00 zł/kg. Uogólniając ceny zakupu Gali były w ubiegłym sezonie bardzo stabilne.

W tym sezonie różnica między pierwszymi ofertami zakupu, a obecnymi stawkami jest znacznie mniejsza. Pierwsze oferty kupna przez krótki czas wynosiły maksymalnie 1,70 zł/kg. W trakcie zbiorów cena powoli spadała. Obecnie oferty zakupu paskowanych sportów wahają się od 1,30 do 1,50 zł/kg.

Odmiana zyskuje w Polsce na popularności. Przybywa nasadzeń i wzrasta nasz potencjał produkcyjny. W efekcie zwiększa się udział Gali zarówno w krajowym handlu i eksporcie. To właśnie rozwój eksportu jest konieczny, aby z powodzeniem zagospodarować rosnącą produkcję.

Ceny Gali we wrześniu 2020 i 2021. Dane własne. Opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here