Ceny jabłek w grupach producenckich – 13 grudnia 2021

jabłka w Rosji

Mamy poniedziałek, czyli nowe cenniki na nadchodzący tydzień w handlu jabłkami deserowymi. Niestety na rynku nie widać żadnych znaczących zmian. Niemniej zyskuje Red Jonaprince.

Ceny zakupu najpopularniejszych odmian (Ligol, Szampion, Jonagored) nie zmieniają się od kilku tygodni. Zdecydowana większość grup producenckich oferuje za nie od 0,75 do 0,80 zł za kilogram. Niemniej wybrane podmioty nadal różnicują cenę na niższą za jabłka 70 – 75 mm i wyższą za sort 75 – 80 mm. Na przykład Szampion w jednej z grup w zagłębiu grójeckim kosztuje 0,60 zł/kg (70 – 75 mm) oraz 0,70 (75 – 80 mm). Przy stawkach netto za „suchy przemysł” oferowane ceny są zdaniem producentów nieporozumieniem. Tak naprawdę za jabłka 70 – 75 otrzymamy cenę surowca do tłoczenia soków NFC. 

Wśród najpowszechniej uprawianych odmian na cenowe „prowadzenie” wysuwa się Red Jonaprince. Obserwujemy coraz więcej ofert zakupu na sortowanie po 0,90 – 1,00 zł za kilogram. Wybrani kupujący oczekujemy jędrności powyżej 6,5 kG.

Bez zmian również paskowane sporty Gali (1,70 – 1,80 zł za kilogram). Przy wyższych wymaganiach jakościowych kupujący z oferują maksymalnie 2,00 zł za kilogram. W cenie Gali sprzedamy również Boskoopa. Wszystkie podawane ceny tradycyjnie dotyczą jabłek o średnicy od 70 do 90 mm.

Nie zmieniają się także ceny Idareda i Glostera. W podgrójeckich grupach producenckich „królują” ceny 0,60 zł za kilogram. Sprzedaż po takiej cenie jest równoznaczna z otrzymaniem niższej ceny za każdy kilogram po sortowaniu niż sprzedaż do przetwórstwa. Wobec powyższego odsetek sadowników, którzy obecnie zdecydują się na sprzedaż wspomnianych odmian na sortowanie jest znikomy. Na niskim poziomie jest także popyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here