Chilijskie czereśnie w Polsce – szczyt sezonu na południowej półkuli

ceny czeresni

Obecnie w Chile trwa szczyt sezonu czereśniowego. Eksport tych owoców do Chin ustanawia kolejne rekordy. Tymczasem czereśnie z Chile znajdziemy również w Polsce. Są dostępne na przykład w sieci supermarketów Lidl. Ceny, biorąc pod uwagę porę roku i to, że owoce pochodzą z drugiej półkuli są nad wyraz niskie.

W sieci sklepów Lidl klienci mogą obecnie kupić czereśnie odmiany Skeena w cenie 39,99 zł za kilogram. Warto dodać, że jest to cena stosunkowo niska jak na tę porę roku. Zdarzało się, że ceny sięgały w tym okresie nawet 100 zł za kilogram.

Wróćmy na chwilę do przełomu maja i czerwca. Wówczas czereśnie na targowiskach osiągały ceny rzędu 70 – 100 zł za kilogram a nawet więcej. Wówczas owoce te pochodziły z Turcji, Grecji czy Hiszpanii. Widoczne na zdjęciach czereśnie pochodzą z drugiej półkuli i mają za sobą tysiące kilometrów podróży a jednak są tańsze.

Problem wówczas nie wynikał z wysokiej ceny producenta czy kosztów transportu. Zdarzało się, że ponad połowę ceny stanowiła marża ostatniego ogniwa – detalisty. Pisaliśmy o tym w maju: Czereśnie w detalu po 70 zł/kg – kto dyktuje te ceny?

Obecnie sadownicy w Chile są w szczycie sezonu czereśniowego. Zbiory są o 35% wyższe niż w ubiegłym roku. Pomimo tego ceny na rynkach eksportowych nie spadły, a wręcz przeciwnie. Z powodu wzrostu kosztów transportu w Chinach owoce te zdrożały o 25 – 30%. Dzięki zerowym stawkom celnym dla owoców z Chile handel między dwoma krajami dalej kwietnie.

https://www.freshplaza.es/article/9277119/empieza-la-temporada-alta-de-cerezas-chilenas-en-china/

 

 Autor zdjęcia: Kamil Knap

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności