Coraz mniej substancji czynnych…

ochrona roślin

Unia Europejska konsekwentnie ogranicza spektrum substancji czynnych w ochronie roślin. W październiku Komisja Europejska nie odnowiła zatwierdzenia dla tiofanatu metylu. W ostatnich dniach informowaliśmy o nieodnowieniu zatwierdzenia dla mankozebu.

Wycofywanie kolejnych substancji czynnych bez wątpienia utrudni rolnikom skuteczną ochronę roślin. Mówiliśmy o tym na jednym z naszych webinariów. Doktor Mirosław Korzeniowski przedstawiał wówczas unijną strategię nowego Zielonego Ładu. Jednym z jego filarów jest właśnie ograniczenie stosowania środków ochrony roślin.  

W rozporządzeniu Nr 2020/1498 z 15 października 2020 Komisja Europejska zdecydowała o nieodnowieniu zatwierdzenia tiofanatu metylu. Do 19 kwietnia 2021 państwa członkowskie UE są zatem zobowiązane do wycofania zezwoleń na wprowadzanie do obrotu wszystkich środków ochrony roślin zawierających tę substancję czynną.

Ostateczny termin sprzedaży i dystrybuowania środków zawierających tiofanat metylu ustanowiono na 31 sierpnia 2021, natomiast ostateczny termin stosowania, przechowywania i unieszkodliwiania na 19 października 2021 roku. 

Kilka dni temu opublikowane nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji UE 2020/2087 z dnia 14 grudnia 2020 roku w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej mankozeb. 

Państwa członkowskie cofają zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające mankozeb jako substancję czynną najpóźniej do dnia 4 lipca 2021 r. Dodatkowy okres na zużycie zapasów przyznany przez państwa członkowskie zgodnie z art. 46 rozporządzenia (WE) nr 1107/2009 upływa najpóźniej dnia 4 stycznia 2022 r.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności