Czy grusza ‘Sobieski’ podbije rynek?

‘Sobieski’ jest odmianą wyhodowaną przez dr hab. Emiliana Piterę. W sadzie doświadczalnym SGGW w Wilanowie znajdują się 7-letnie drzewa na podkładkach – pigwa S1 oraz siewkach gruszy kaukaskiej. 

 

Prawdopodobnie w przyszłym roku odmiana ta będzie już zarejestrowana przez COBORU oraz wpisana do księgi ochrony wyłącznego prawa, a  jej właścicielem będzie SGGW.

Odmiana ‘Sobieski’ jest siewką ‘Konferencji’. Corocznie obficie owocuje i wchodzi wcześnie w okres plonowania. Owoce są w kształcie buławy, duże i bardzo duże, skórka błyszcząca z lekkimi ordzawieniami, gruba szypułka. Dojrzałość zbiorcza przypada kilka dni przed ‘Konferencją’.

W tym roku zawiązki nie zostały przerzedzone ze względu na wiosenne przymrozki. Po ich wystąpieniu wydawało się, że znaczna ilość zawiązków opadnie, ponieważ miały czarne słupki. Jednak większość z nich się zregenerowała (zastosowano preparaty zawierające gibereliny), w związku z czym na niektórych drzewach znajduje się zbyt dużo owoców.

 

Fot. MK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności