Czy sadownicy powinni otrzymać wsparcie za lockdown?

jabłka na eksport

Rolnicy w przeciwieństwie do przedsiębiorców z innych branż nie mogli występować o wsparcie z tarczy pomocowej. Nie otrzymali jej również producenci owoców i warzyw. Rolnicy rozważają pozwy przeciw skarbowi państwa za tak zwany lockdown i jego skutki.

W ocenie prawników, ci, którzy ponieśli straty z powodu zamknięcia sektora HoReCa (Hotele-Restauracje-Catering), mogą dochodzić odszkodowań i mają duże szanse na wygranie. Powodem ma być również nierówne traktowanie wobec prawa.

Zdaniem KRIR konieczna jest zmiana przepisów, aby rolnicy byli traktowani jako przedsiębiorcy i w efekcie mogli się ubiegać o wsparcie z tarczy pomocowej. Zdaniem prawników konieczne są jednak pozwy zbiorowe rolników, aby zapewnić odpowiednie zaplecze finansowe i prawne dla takiego przedsięwzięcia.

Zamknięcie sektora HoReCa bezpośrednio uderzyło także w producentów owoców zmniejszył się popyt na świeże i mrożone owoce. Jednocześnie o wsparcie mogły występować inne podmioty zajmujące się sprzedażą owoców czy warzyw – chociażby grupy producenckie. Kwoty dofinasowania wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Są i takie podmioty, które otrzymały wsparcie o wartości ponad miliona miliona złotych…

źródło: mondaynews.pl / krir.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here