Czyszczenie i konserwacja sekatora – co zrobić, aby ten nie korodował?

sekator lowe

Chociaż cięcie w pełni, to znajdą się już i tacy sadownicy, którzy je w tym roku skończyli. Po cięciu warto zadbać o sekator. Jak skutecznie doczyścić domowym sposobem i zabezpieczyć nasze narzędzia przed korodowaniem w przyszłości?

Po kilku tygodniach czy miesiącach cięcia, na sekatorach zbierają się resztki organiczne. Nieradko narzędzia zmieniają barwę ze srebrnej na czarną. Zatem podstawową czynnością jest dokładne wyczyszczenie.

Sekator jedno czy dwuręczny musimy rozkręcić i dokładnie wyczyścić. Do usuwania resztek organicznych świetnie sprawdzają się preparaty używane do czyszczenia łańcuchów pił spalinowych. Zawierają one substancje dzięki którym otrzymamy bez większego wysiłku efekt widoczny na zdjęciach poniżej.

Następnie, wyczyszczony sekator smarujemy szmatką nasączoną olejem spożywczym. Można do tego celu również użyć silikonu w sprayu. Dzięki temu prostemu i taniemu zabiegowi, stalowe elementy sekatora nie będą korodowały ani po myciu ani po dłuższym przechowywaniu po zakończeniu cięcia. Jeśli zabieg ten wykonujemy od nowości narzędzia, to przez wiele lat będziemy się cieszyć jego dobrym stanem.

sekator brudny

sekator czysty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności