Duże straty we włoskich sadach. Bałkany też zmrożone

Uszkodzenia młodych pędów i liści odnotowano na 450 ha winnic w rejonie Reggio Emilia. Powodem są spadki temperatury do -3 stopni Celsjusza – podaje freshplaza.it, cytując dane Coldiretti.


Ucierpiały winnice w rejonie Modeny oraz sady czereśniowe w Vignola, gdzie temperatura -4 stopnie Celsjusza uszkodziła zawiązujące się owoce czereśni i śliw. W okolicach Bolonii (Crevalcore i San Giovanni in Persiceto) przymrozek dotknął sady, które zostały uszkodzone w czasie wielkanocnych gradobić. Podobna sytuacja jest w rejonie Ferrary (Cento, Bondeno).

Na północy Włoch w Trydencie uszkodzenia kwiatów są na plantacjach truskawek oraz w sadach czereśniowych. Brak jednak dokładnych danych o stratach. W okolicach Pavii w niektórych sadach (Varzi) zniszczenia są niemal 100 proc.: brzoskwinie, grusze, jabłonie, truskawki, czereśnie i morele. Doprowadził do tego spadek temperatury do -5 stopni Celsjusza. 

W Kampanii w sadach gdzie produkowane są jabłka Melannurca (z Chronionym Oznaczniem Geograficznym) są także duże uszkodzenia zawiązujących się owoców.

Na Bałkanach intensywne opady śniegu były powodem łamania się gałęzi i drzew w sadach. W Bośni i Hercegowinie spadło 20 cm. Połamane drzewa są także w Chorwacji. Sadownicy, szczególnie producenci malin, śliwek, gruszek i jabłek, obawiają się dalszych strat, gdyż synoptycy ostrzegają przed utrzymywaniem się takiej pogody w następnych kilku dniach. Podobne zagrożenie jest w Serbii. Straty odnotowano także na Ukrainie, gdzie spadek temperatury do -4 stopni Celsjusza uszkadzał kwiaty moreli, czereśni i grusz. Przewiduje się że zniszczeniom uległo nawet 30 proc. kwiatów, szczególnie na zachodzie i północy kraju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here