Dwa ciepłe dni, a wegetacja nabrała tempa

Zarówno w środę i w czwartek temperatury w zagłębiach sadowniczych w naszym kraju przekroczyły 20 stopni Celsjusza. Nieco opóźniona wegetacja z powodu zimniejszego lutego i marca ruszyła gwałtownie. W sadach widać coraz więcej tkanek zielonych.

Gdy lustrowaliśmy sady gruszowe w środowy poranek większość pąków na Konferencji dopiero nabrzmiewała luz zaczynała pękać. Dziś na cieplejszych stanowiskach można spotkać pąki takie jak na głównym zdjęciu. Kwatera po zabiegu glinką kaolinową.

KONFERENCJA

Pąki na Konferencji

 

Nie inaczej jest w przypadku jabłoni. Tradycyjnie wegetacja jest najbardziej posunięta na Idaredzie. Dziś późnym popołudniem w zagłębiu grójeckim można było znaleźć pierwsze pąki w fazie mysiego ucha.

IDARED

pąki na IdaredzieGALA MUST

pękanie pąków gala

SZAMPION

pękanie pąków szampion

 

Pąki wiśni, które jeszcze we wtorek były niemal całkowicie zamknięte, dziś są już nabrzmiałe, a tkanki zielonej przybywa. W przypadku odmian Debrecen i Groniasta, wegetacja jest nieco wcześniejsza, co widać na zdjęciach. Prognozowane na Wielkanoc ochłodzenie, opady, a także delikatne przygruntowe przymrozki skutecznie wyhamują wegetacje w przyszłym tygodniu.

 

GRONIASTA

pąki na groniastej

ŁUTÓWKA

pąki na Łutówce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here