Dzień Otwartych Drzwi w Dąbrowicach

14 czerwca w Dąbrowicach k. Skierniewic Instytut Ogrodnictwa zorganizował 21. Dzień Otwartych Drzwi. W sadzie doświadczalnym przygotowano – jak co roku kolekcje roślin, zwiedzanie poletek doświadczalnych, pokazy maszyn i serię wykładów. Dorobek IO uzupełniały stoiska firmowe przedsiębiorstw zaopatrujących ogrodnictwo.  Podobne punkty programu czekały na plantatorów warzyw – na polach doświadczalnych Instytutu w samych Skierniewicach.

Propozycje IO przedstawiane w tym roku przybyłym (niestety mniej licznie, niż zazwyczaj) sadownikom były jak zwykle bardzo różnorodne, ale program Dnia zdawał się zwracać uwagę na gatunki pestkowe. Można było przyjrzeć się technologii produkcji wiśni (’Sabina’ i 'Debreceni Bötermo’), ocenić efekty mechanicznego cięcia śliw, zobaczyć nowe podkładki dla śliw odporne na szarkę, kolekcje odmian tego gatunku, odwiedzić kolekcje odmian czereśni oraz słaborosnących podkładek tego gatunku.

Również na wykładach gospodarze zaproponowali słuchaczom dwa tematy związane z pestkowymi. Prof. Elżbieta Rozpara opowiedziała o uprawach czereśni w Chinach i Japonii oraz ciekawych sadach tego gatunku w Polsce, zaś mgr Agnieszka Głowacka przypomniała najciekawsze odmiany śliw dla naszych sadów. Zwróciła uwagę na możliwości sadzenia odmian tolerancyjnych wobec szarki czy odpornych na tę chorobę. Warto tutaj wspomnieć o badanej – między innymi w IO –  polskiej odmianie 'Temano’ – selekcie 'Węgierki Zimmera’ znalezionej w Tęgoborzy k. Nowego Sącza przez sadownika i szkółkarza St. Małka. Sprawdzanie jej odporności na szarkę trwa już kilka lat i wyniki pozwalają żywić nadzieję na przydatność tej odmiany dla naszych sadowników. O tej odmianie i wynikach jej uprawy w sadach Sadecczyzny pisaliśmy na naszym portalu w ubiegłym roku (https://www.sad24.pl/szarke-sposobem-nawet-dwoma/).

Podczas Dnia Otwartych Drzwi IO w Sadzie Doświadczalnym zaprezentowano również nowe rozwiązania techniczne i maszyny dla sadowników. Zakład Agroinżynierii IO we współpracy z Zakładem Handlowo-Produkcyjnym Agrola pokazał nowy model dwurzędowego opryskiwacza (fot.) dla plantacji krzewów jagodowych. Natomiast prof. Waldemar Treder demonstrował i objaśniał możliwości kontroli  fertygacji za pomocą bezprzewodowego systemu Agreus (fot.).

Dwurzędowy opryskiwacz dla krzewów jagodowych
Prof. Waldemar Treder uruchamia instalacje w systemie Agreus

Tym spośród naszych Czytelników, którym nie udało się w tym roku dotrzeć do Dąbrowic sugerujemy odwiedzenie naszej galerii oraz śledzenie najbliższych numerów sadowniczych periodyków Plantpressu, gdzie znajdą szersze relacje z tego wydarzenia.

Tekst i fot. Piotr Grel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here