Ekoschematy to nowy rodzaj płatności na rzecz środowiska i klimatu, na które zgodnie z aktualną propozycją Rady UE, państwa członkowskie będą zobowiązane do przeznaczenia co najmniej 20% płatności bezpośrednich. Ekoschematy mają za zadanie stworzenie zachęt dla rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wykreowanie możliwości ukierunkowania wsparcia na przejście na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Ekoschematy będą miały charakter dobrowolnej dla rolników rocznej płatności.
Na obecnym etapie prac nad przygotowaniem Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, który będzie obowiązywał w przyszłym okresie programowania w ramach eksochematów rozważa się wdrożenie praktyki: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Planuje się, że wsparcie finansowe będą mogły uzyskać podmioty, które będą prowadzić w danym roku uprawy zgodnie z metodyką integrowanej produkcji roślin dla danego rodzaju uprawy. Co będzie potwierdzone certyfikatem Integrowanej Produkcji.
Określone w metodykach integrowanej produkcji sposoby prowadzenia uprawy ograniczają dostępną do stosowania paletę środków ochrony roślin oraz zapewniają racjonalizację wykonywania zabiegów ochronnych, dzięki monitorowaniu agrofagów i stosowaniu metod niechemiczncyh ochrony roślin (metody biologiczne, agrotechniczne). System opiera się także na racjonalnym, uzależnionym od faktycznych potrzeb, nawożeniu roślin. Wydaje się iż wymagania określone w systemie Integrowanej Produkcji Roślin są spójne z ogólnym trendem zmierzającym do dążenia do zrównoważonej produkcji owoców i warzyw.