Fałszywa informacja i jej negatywne skutki

jabłka deserowe

Jak nie rekordowe zbiory to rekordowo niskie ceny (niższe niż w rzeczywistości). Teoretycznie niegroźna informacja w praktyce może przynieść bardzo negatywne skutki. 

Trudno zaprzeczać niskim jabłek w Polsce. Jednak, niestety w świat poszła informacja, że deserowy Idared jest kupowany w Polsce w cenie przemysłu – 0,30 zł/kg. To nie koniec nierzetelnych informacji, które zostały przedrukowane przez wschodnie i zachodnie portale.

W poniedziałkowym artykule wschodni serwis branżowy poinformował swoich czytelników, że jabłka deserowe są w Polsce kupowane od 0,40 do 0,50 zł/kg. Nie jest to prawdą, ponieważ ceny jabłek na sortowanie wahają się od 0,50 do 1,80 zł/kg. Najbardziej zaciekawiła nas informacja, że duże partie Idareda można w Polsce sprzedać wyłącznie w cenie jabłek przemysłowych, czyli po 0,30 zł/kg.

Oczywiście sprzedaż Idareda nie należy obecnie do zadań najłatwiejszych. Niemniej owoce wysokiej jakości są kupowane od 0,50 do 0,60 zł/kg. Po drugie jabłka przemysłowe w momencie publikacji artykułu były skupowane nie po 0,30, a po 0,40 zł/kg. Zatem mamy trzy nierzetelne bądź niesprawdzone informacje, które „poszły w świat”. Wczoraj zostały one w takiej samej formie opublikowane przez zachodnie portale branżowe.

Podawanie zaniżonych cen jabłek na pewno nie służy producentom. Działa tu ta sama zasada, co w prognozach rekordowych zbiorów jeszcze przed kwitnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here