Finał XII edycji Krajowego Konkursu Wzorowy Ogrodnik

Laureaci i finaliści Krajowego Konkursu Wzorowy Ogrodnik
Podczas XX Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, 14 września w Sali Gobelinowej Zamku Czartoryskich w Gołuchowie k. Kalisza odbyła się uroczysta gala finałowa XII edycji Krajowego Konkursu Wzorowy Ogrodnik.

Celem konkursu jest wytypowanie i promocja ogrodników – producentów i ich gospodarstw, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa osobista zasługują na wyróżnienie.
 
Konkurs służy promowaniu dobrego wizerunku polskiego ogrodnictwa w kraju i zagranicą, a także promowaniu tradycji i wysokiej jakości produktów rodzimych z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.
 

Konkurs przeprowadzany jest w 6 kategoriach:

  • warzywnictwo pod osłonami,
  • rośliny ozdobne pod osłonami,
  • warzywnictwo gruntowe,
  • sadownictwo,
  • szkółkarstwo roślin ozdobnych,
  • kategoria specjalna, dla gospodarstw, których produkcja nie mieści się ściśle we wcześniejszych kategoriach.
Zgłoszenia do XII edycji konkursu Wzorowy Ogrodnik napłynęły z wielu rejonów kraju. Kapituła pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Komosy wyłoniła finalistów konkursu.
 
Laureaci otrzymali statuetkę z brązu Wzorowy Ogrodnik oraz Certyfikat Znaku Wzorowy Ogrodnik upoważniający do oznaczania swoich produktów i opakowań itp. oraz puchary Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który objął konkurs patronatem honorowym. Finaliści, którzy nie zwyciężyli w swoich kategoriach uhonorowani zostali grawertonem – nominacją do tytułu Wzorowy Ogrodnik. Z kolei gospodarstwa, które zostały zgłoszone do udziału w konkursie, jednak nie zostały zakwalifikowane do finału otrzymały dyplom uczestnictwa w konkursie.
 
Wszyscy finaliści zaprezentowali bardzo wysoki poziom produkcji i są wzorami godnymi naśladowania, a laureatów konkursu można zaliczyć do europejskiej czołówki.
 
Organizatorami konkursu są: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa Oddział w Kaliszu i Polski Związek Ogrodniczy.
 

Statuetki i puchary wręczali: Marlena Maląg – Wicewojewoda Wielkopolski,  Wiesława Nowak – Dyrektor WODR w Poznaniu, Jadwiga Rybarczyk – Prezes SITR Oddz. w Kaliszu i Bogdan Biadała – Prezes Polskiego Związku Ogrodniczego.

 
W kategorii Sadownictwo laureaci to Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy (Biała Rawska, powiat rawski, województwo łódzkie).
 

Finaliści to:

  • Halina i Stanisław Janiak; Cienia Pierwsza, powiat kaliski, województwo wielkopolskie
  • Ewelina i Andrzej Kaczmarew; Koźminek, powiat kaliski, województwo wielkopolskie
Laureaci w kategorii Sadownictwo – Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

 
 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here