Globalny handel gruszkami

W bieżącym sezonie gruszek będzie w handlu światowym mniej więcej tyle, co w ubiegłym – około 25,1 mln ton. Niższe zbiory w Chinach zostały wyrównane przez inne kraje, tak samo zapowiada się handel – niższy nieco chiński eksport ze wzrostem aktywności innych producentów gruszek. Konsumpcja światowa gruszek ma osiągnąć 22,4 mln ton i nadążać za produkcją.

Największym graczem na rynku gruszek są Chiny z produkcją rzędu 19 mln ton i eksportem około 480 tys. ton (spadek o 30 tys. t). Zbiory tych owoców w Unii Europejskiej są szacowane na 2,3 mln ton, wyższe we Włoszech, Hiszpanii i Grecji pokrywają straty krajów północnych (np. Belgii i Polski). Unia może wyeksportować w bieżącym roku około 309 tys. ton – niższe wysyłki na Białoruś zostaną wyrównane zwiększeniem eksportu do Brazylii. Nieznacznie, do 640 tys. ton (z 688 tys. t) spadły zbiory w USA, niższy będzie też ich eksport – wyniesie około 120 tys. ton, o 6 tys. ton mniej, niż w poprzednim sezonie. O ok. 70 tys. t (do 600 tys. t) wrośnie produkcja w Argentynie, o 11 tys. ton (do 247 tys. t) w Korei Południowej, o 6 tys. ton (do 296 tys. t) w Chile.

Największym importerem gruszek pozostanie Rosja – ma zakupić około 255 tys. ton tych owoców, o 3 tys. ton więcej, niż w ubiegłym roku. W wielkości wzrostów zakupu ustąpi jednak Brazylii, która zwiększy je o 20 tys. ton (do poziomu 185 tys. t), Indonezji (+ 10 tys. t – do poziomu 165 tys. t) i Stanom Zjednoczonym (+ 7 tys. t – do poziomu 80 tys. t).

za: raport FAS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here