Grad w gminie Belsk Duży – relacje sadowników

gradobicie Belsk Duży

Niestety, kolejne gradobicia za nami. Tym razem punktowe opady gradu wystąpiły głównie w gminie Belsk Duży w powiecie grójeckim…

Synoptycy zapowiadali gwałtowne zjawiska burzowe już od kilku dni. Piątkowe popołudnie i noc miały upłynąć pod znakiem gwałtownych burz. Prognozy sprawdziły się. Przed wieczorem burze pojawiły się w powiecie grójeckim niosąc ze sobą opady gradu.

Jak relacjonują sadownicy, punktowe gradobicia pojawiły się w kilku lokalizacjach. Z pierwszych relacji wynika, że grad wystąpił między innymi w miejscowościach: Tartaczek, Mała Wieś, Stara Wieś, Belsk Duży, Wola Starowiejska, Julianów. Zdarzało się, że gradziny przekraczały 2 cm średnicy. Niestety, o tej porze roku straty są nieuniknione. Jabłka są poobijane, mają pociętą skórkę.

Jak zwykle w takich sytuacjach trudno komentować skutki. Pan Marcin z Małej Wsi w gminie Belsk Duży właśnie wrócił z oględzin sadu. Jak sam mówi, dopiero jutro będzie widać pełnię szkód.  Na zdjęciach sytuacja w sadzie Pana Marcina.

Podobną relację zdaje Pani Malwina, która prowadzi sad na styku wsi Tartaczek i Julianów. W swoim sadzie ocenia straty na niemalże 100 procent. Grad zniszczył także czereśnie.

W Woli Starowiejskiej u Pani Żanety cześć sadu chroniona jest siatkami przeciwgradowymi, jednak tam, gdzie nie ma ochrony, już w tej chwili można powiedzieć, że połowa plonu jest uszkodzona.

gradobicie Belsk Dużygradobicie Belsk Dużygradobicie Belsk Dużygradobicie Belsk Dużygradobicie Belsk Duży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here