Halyomorpha halys czuje się jak w domu w południowej Holandii

halyomprha

Halyomorpha halys czuje się jak w domu w południowej Holandii – podaje holenderskie stowarzyszenie branżowe NFO. Tej wiosny w ogrodach Limburgii odłowiono dużą liczbę zimujących owadów. Na początku czerwca po raz pierwszy zaobserwowano również pluskwiaki w sadzie. 

Od 2020 roku WUR Randwijk prowadzi badania nad inwazyjnym pluskwiakiem Halyomorpha halys. Jesienią 2020 r. obywatele zostali wezwani przez media do przekazywania informacji o nowym szkodniku. W ten sposób zwizualizowano, w jaki sposób rozprzestrzenia się w Holandii. Było wiele doniesień, zwłaszcza z południa tego kraju.

Niezwykłą liczbę szkodników zaobserwowano w wielu gospodarstwach w Limburgii. Tej wiosny w tych ogrodach i na pobliskich kwaterach sadowniczych rozstawiono pułapki. Te eksperymentalne pułapki zostały opracowane przez naukowców z Nowej Zelandii. Zastosowano atraktant, który wyłapuje zarówno samce, jak i samice. W ciepłe majowe popołudnie w dwie pułapki złowiono 30 i 50 dorosłych owadów, a kilka osobników znaleziono również w sadach na początku czerwca. Oznacza to, że owad doskonale przezimował w Holandii.

Oprócz tego widomo, że co roku nowe osobniki są wprowadzane do Holandii, głównie z południowej Europy. Z transportem towarów, ale na pewno również z osobami prywatnymi. Godne uwagi są wiadomości, które wielokrotnie przychodzą od wczasowiczów. Osoby, którzy zeszłej jesieni obozowały ze swoimi przyczepami kempingowymi w Ardèche lub w północnych Włoszech, przywieźli stamtąd do Holandii dużą liczbę owadów. Pomimo wysiłków mających na celu usunięcie robactwa, przez całą wiosnę szkodniki wychodzą ze swoich schronień w przyczepach kempingowych lub w sprzęcie kempingowym.

Herman Helsen i Karin Winkler z WUR Randwijk również śledzą rozwój tego szkodnika w tym sezonie. Pewne jest, że pluskwa może zimować i rozmnażać się w Holandii. Jednak szansa, że ​​latem urodzi dwa pokolenia, podobnie jak we Włoszech, jest zerowa, holenderskie lata wydają się na to zdecydowanie za krótkie. Ze względu na zimną wiosnę złożenie pierwszych jaj potrwa w tym roku dłużej niż w 2020 roku.

Biorąc pod uwagę, jak szybko pluskwiak rozprzestrzenia się w Holandii, ale też w innych krajach, można przypuszczać, że również w Polsce znalazł dogodne warunki do bytowania. Spotkaliście się już z tym szkodnikiem?

Źródło: NFO

 

Baner LPC2024

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here