Halyomorpha halys czuje się jak w domu w południowej Holandii

halyomprha

Halyomorpha halys czuje się jak w domu w południowej Holandii – podaje holenderskie stowarzyszenie branżowe NFO. Tej wiosny w ogrodach Limburgii odłowiono dużą liczbę zimujących owadów. Na początku czerwca po raz pierwszy zaobserwowano również pluskwiaki w sadzie. 

Od 2020 roku WUR Randwijk prowadzi badania nad inwazyjnym pluskwiakiem Halyomorpha halys. Jesienią 2020 r. obywatele zostali wezwani przez media do przekazywania informacji o nowym szkodniku. W ten sposób zwizualizowano, w jaki sposób rozprzestrzenia się w Holandii. Było wiele doniesień, zwłaszcza z południa tego kraju.

Niezwykłą liczbę szkodników zaobserwowano w wielu gospodarstwach w Limburgii. Tej wiosny w tych ogrodach i na pobliskich kwaterach sadowniczych rozstawiono pułapki. Te eksperymentalne pułapki zostały opracowane przez naukowców z Nowej Zelandii. Zastosowano atraktant, który wyłapuje zarówno samce, jak i samice. W ciepłe majowe popołudnie w dwie pułapki złowiono 30 i 50 dorosłych owadów, a kilka osobników znaleziono również w sadach na początku czerwca. Oznacza to, że owad doskonale przezimował w Holandii.

Oprócz tego widomo, że co roku nowe osobniki są wprowadzane do Holandii, głównie z południowej Europy. Z transportem towarów, ale na pewno również z osobami prywatnymi. Godne uwagi są wiadomości, które wielokrotnie przychodzą od wczasowiczów. Osoby, którzy zeszłej jesieni obozowały ze swoimi przyczepami kempingowymi w Ardèche lub w północnych Włoszech, przywieźli stamtąd do Holandii dużą liczbę owadów. Pomimo wysiłków mających na celu usunięcie robactwa, przez całą wiosnę szkodniki wychodzą ze swoich schronień w przyczepach kempingowych lub w sprzęcie kempingowym.

Herman Helsen i Karin Winkler z WUR Randwijk również śledzą rozwój tego szkodnika w tym sezonie. Pewne jest, że pluskwa może zimować i rozmnażać się w Holandii. Jednak szansa, że latem urodzi dwa pokolenia, podobnie jak we Włoszech, jest zerowa, holenderskie lata wydają się na to zdecydowanie za krótkie. Ze względu na zimną wiosnę złożenie pierwszych jaj potrwa w tym roku dłużej niż w 2020 roku.

Biorąc pod uwagę, jak szybko pluskwiak rozprzestrzenia się w Holandii, ale też w innych krajach, można przypuszczać, że również w Polsce znalazł dogodne warunki do bytowania. Spotkaliście się już z tym szkodnikiem?

Źródło: NFO

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię