Pod hasłem „Doradztwo-Innowacja-Partnerstwo”

12 października w Warszawie odbyło się spotkanie dla sklepów biorących udział w dystrybucji produktów oferowanych przez firmę TimacAgro Polska. Główne zagadnienia dotyczyły portfolio firmy i propozycji na bieżący sezon dla ogrodników i rolników, a także charakterystyki kompleksów zawartych w nawozach i samych nawozów.

Krótka, ale intensywna historia
Agata Stolarska, prezes zarządu TimacAgro Polska przypomniała, że reprezentowana przez nią firma jest członkiem grupy Roullier. Pierwszy zakład grupa uruchomiła w 1959 r. u wybrzeży Bretanii i rozpoczęła wykorzystywanie alg morskich do produkcji nawozów wapniowych posypowych. Przełomowym momentem było uruchomienie w 1972 r. produkcji nawozów wielkoskładnikowych na bazie alg morskich, która jest kontynuowana do dzisiaj. Trzeci projekt grupy Roullier rozwijany do dzisiaj to odżywianie zwierząt. W 2005 r. w ramach swoich działań grupa Roullier otworzyła Centrum Doświadczeń i Wdrożeń Przemysłowych w Dinard, a w 2016 r. – Światowe Centrum Innowacji Roullier.

Prezes TimacAgro Polska Agata Stolarska przedstawiła historię firmy

Dziś sprzedaż produktów grupy Roullier produkowanych w 89 fabrykach opiewa na 4,6 mln ton rocznie. Sukces TimacAgro polega na tym, że codziennie 20 tys. doradców w wielu krajach świata dociera do swoich klientów. Ponadto nawozy nie są zbywane bezpośrednio do rolników, ale są dostarczane przez sieć dystrybutorów. Celem firmy jest zaspokojenie potrzeb upraw i gatunków na każdym kontynencie z poszanowaniem gleby, roślin i zwierząt w kontekście rosnącej populacji ludności (w 2015 r. – ok. 10 mln ludzi). Produkty są obecne w 100 krajach świata – przekazała A. Stolarska.

Algi jako składnik nawozów
Maciej Sroczyński, PR Manager, omówił algi morskie, które są podstawowym surowcem do produkcji nawozów TAP. Dlaczego akurat algi są wykorzystywane do produkcji nawozów? Historycznie w Bretanii algi były wykorzystywane w rolnictwie już wiele lat temu. Jest to źródło molekuł naturalnych o wysokiej aktywności biologicznej, mają bogaty skład: oligosachardydy, fitohormony, pierwiastki – m.in. cynk, fluor, potas, mangan, żelazo, miedź, wapń i jod. Te składniki są wykorzystywane w nawozach. Algi są surowcem naturalnym, żyją w środowisku naturalnych. Są równej wielkości, barwy, niekiedy mówi się także o lasach algowych, jest nawet 100 tys. gatunków, ale wiele może być nadal nieodkrytych. W Bretanii występuje także wiele gatunków alg, ale do nawozów TAP wykorzystywane są głównie te gatunku Laminaria digitata.

Maciej Sroczyński scharakteryzował algi jako surowiec dla produkcji nawozów

Do wytworzenia ekstraktu używanego do produkcji nawozów płynnych – na 1 l potrzeba 22 tony świeżych alg. Do innych nawozów, posypowych, wykorzystywany jest tzw. maerl zwapniały, czyli aktywny węglan wapnia – przekazał M. Sroczyński.

W portfolio
Agnieszka Lenart, Regionalny Dyrektor Sprzedaży, omówiła portfolio firmy TAP wskazując na pomoc, jaką w wyborze konkretnego rozwiązania stanowi katalog nawozów opracowany przez pracowników i współpracowników firmy.

Agnieszka Lenart omówiła linie produktów dla ogrodników

W portfolio produktowym znajdują się trzy gamy produktów płynnych: Fertileader (Leos, Gold, Axis, Elite, Magnum-Mg, Tonic, Vital-954), Fertiactyl (Starter) i Maxifruit. Kompleksy biostymulujące zawierają także nawozy granulowane do stosowania doglebowo: Physiomax, Sulfammo 23 N-Process. Dodatkowo firma oferuje klientom nawozy bezchlorkowe: Eurofertil 33 N-Process oraz Eurofertil Top 30 Horti.
Ostatnia gama nawozów w ofercie TAP to nawozy do fertygacji KSC. Reprezentuje ją 7 nawozów podstawowych (każdy kolor oznacza inny skład przeznaczony do dokarmiania roślin w innej fazie wzrostu). W gamie są dwa nawozy specjalne – ADUR i Sulfacid LCN. Ten ostatni nawóz nadaje się do upraw kwasolubnych, zawiera związki siarki. Nawozy KSC charakteryzują się wysokiej jakości surowcami składowymi, wysoko przyswajalne formy azotu, zastosowaniem schelatowanych mikroelementów, niską zawartością chlorków, wysoką rozpuszczalnością, w praktykowanych stężeniach nie wpływają na zmianę pH, ani na zmianę przewodności (EC) w roztworze.

Także nawozy do kwiatów
Michał Piskuła, Business Development Manager Florendi Jardin, omówił produkty do pielęgnacji i nawożenia roślin ozdobnych, w tym storczyków i roślin kwitnących. Florendi jest częścią grupy Roullier i zajmuje się dostarczaniem produktów dla rynku hobby-garden. W ofercie są nawozy zawierające wyciągi z alg morskich wytwarzane w fabrykach Roullier, m.in. spray do storczyków.

Michał Piskuła zaprezentował produkty dla roślin ozdobnych

Tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here