Ile jabłek jest jeszcze w polskich chłodniach?

zapasy jabłek w polskich chłodniach

 Na stronie organizacji WAPA możemy się zapoznać ze stanami magazynowymi w europejskich chłodniach. Prezentowane dane dotyczą stanu na dzień 1 stycznia 2021 roku. Z danych można wyciągnąć kilka interesujących wniosków.

W polskich chłodniach nadal jest najwięcej jabłek w całej Unii Europejskiej. Oszacowano, że na początki stycznia było to 1 365 000 ton. Na drugim miejscu znajdują się włoskie zapasy – 1 206 000 ton. Na trzecim natomiast francuskie – 571 091 ton. Jeśli spojrzymy na sprzedany tonaż jabłek, to statystyka wygląda identycznie. Polska, Włochy, Francja.

Sumarycznie w europejskich chłodniach jest o 6,9% więcej jabłek niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

Jakie wnioski można wysnuć po analizie danych?

Dynamika sprzedaży w grudniu 2020 roku była mniejsza od tej z grudnia 2019 roku o 134 792 ton.

Procentowo najmniej jabłek w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest w Hiszpanii (-40%). Dane te potwierdzają, że Hiszpanom zabraknie jabłek do kolejnego sezonu i wcześniej niż zwykle rozpoczną import. Pisaliśmy o tym w artykule: Hiszpania: wzrost popytu i hurtowych cen jabłek

Francuzi znacznie zmniejszyli sprzedawane ilości (niemal o połowę w stosunku miesiąc do miesiąca). Wynika to po pierwsze z mniejszych zbiorów. Można również podejrzewać, że tamtejsi sadownicy i handlowcy chcą skorzystać ze znacznie wyższych cen i zamierzają powoli wypuszczać jabłka na rynek do końca sezonu, aby zmaksymalizować zyski. Przy tak dobrze chronionym rynku jak francuski, ta sztuka może się udać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here