Inflacja we wrześniu przekroczyła 17%

jabłka
Jak zawsze pod koniec miesiąca GUS podaje szybki szacunek inflacji. Ta według najnowszych informacji wyniosła we wrześniu 17,2%. Wynik jest wyższy niż wcześniejsze prognozy ekonomistów. 

Inflacja konsumencka we wrześniu 2022 roku według szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 17,2%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca 1,6%. To najwyższy wynik od lutego 1997 roku. Inflacja kolejny raz przebiła oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu, ale nie aż tak wysokiego.

Ekonomista, dr Wojciech Świder komentuje: Najgorsze jest to, że dynamika płac nawet w prywatnych przedsiębiorstwach zostaje już mocno w tyle (12,7%). Aktualnie doświadczamy znacznego obniżenia siły nabywczej naszych płac. Nie mówiąc o oszczędnościach – one tracą „jedynie” 10-12% rocznie, jeśli są ulokowane w najlepszych lokatach.
Inny finansista Michał Przybylak wskazuje, że: Inflacja 17,2% oznacza w ciągu roku spadek realnej wartości świadczenia 500+ o 86 zł. Minimalnej pensji o 517 zł. Średniej pensji o 1132 zł. Średniej emerytury o 464 zł. Każde 1000 zł oszczędności ok. 145 zł.
inflacja we wrześniu
źródło i wykres: gus.stat.gov

3 KOMENTARZE

  1. Tak putinowski… inflacja w lutym przed wybuchem wojny ok 10%….na zachodzie teraz tyle niexma a u nas za chwilę 20….w te bajki wierzą tylko wyznawcy Jarosława

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here