Jakie jabłka zbierzemy jesienią w Europie

Kończący się kongres Prognosfruit dostarczył danych do rozlicznych komentarzy na temat tego, co w najbliższym sezonie czeka nas na europejskim (i nie tylko) rynku jabłek oraz gruszek. Przedstawialiśmy wczoraj prognozy zbiorów jabłek w poszczególnych krajach UE. Dzisiaj proponujemy przyjrzenie się perspektywom zbiorów poszczególnych odmian tych owoców.

 Nadal liderem pozostaje ‘Golden Delicious’ – prognozowane zbiory mają wynieść 1,982 mln ton. To będzie 18% mniej, niż w roku ubiegłym, a 22% mniej niż średnia za ostatnie trzy sezony. Drugą co do znaczenia odmianą jest ‘Gala’ – zbierze się jej 1,276 mln ton. Będzie jej o 2% mniej niż w 2016 r. i 5% mniej, niż w poprzednim trzyleciu. Idareda ma być 679 tys. ton, ale tu spadek w stosunku do poprzedniego wynosi 30% (38% za ostatnie 3 lata).
Większe spadki są wróżone ‘Jonagoldowi’ – o 44% (48%), zbiory mają w tym roku wynieść 320 tys. ton; ‘Red Jonaprince’a będzie mniej o -44% (zbiory – tylko 91 tys. ton); Jonagoreda ubędzie o 39%, spodziewane zbiory to około 328 tys. ton.

Pozostałe, mniej rozpowszechnione czy mające już najlepsze lata handlu za sobą, odmiany – w załączonej tabeli.

 

Prognozy zbiorów według odmian – jesień 2017

Przeczytaj także Prognozy zbiorów jabłek w 2017 r. wg Prognosfruit

 

za: WAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here