Jagodowe Trendy w Kraśniku – wydarzenie, w którym powinien wziąć udział każdy plantator

maliny

Już niebawem, bo 22 listopada 2024 r. w Kraśniku, odbędzie się jubileuszowa edycja konferencji sadowniczej Jagodowe Trendy. Tegoroczne wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter – oprócz tematów dotyczących najnowszych trendów w uprawie i ekonomiki produkcji, spojrzymy również w przeszłość, aby podsumować to, jak przez ostatnie 20 lat zmieniała się produkcja malin w Polsce.

Plantatorzy chcą produkować owoce deserowe

O tegorocznej edycji rozmawiamy z p. Marianem Smentkiem – organizatorem i jednym z pomysłodawców tego wydarzenia. – Obecnie mamy specyficzny okres w produkcji owoców jagodowych. Ostatnie lata przyniosły silną konkurencję ze strony Ukrainy i innych krajów spoza Unii Europejskiej, które dostarczają na rynek tańsze owoce, które często nie są produkowane zgodnie z normami obowiązującymi w UE – zauważa M. Smentek.

  • agrosimex sekator promocja mikołajki prezent
  • rosahumus agrosimex gleba

Do tego zmienia się trend opłacalności produkcji – uprawa gatunków jagodowych z myślą o przetwórstwie bywa nieopłacalna. Wciąż aktualne są także problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości chętnych do pracy.

Natomiast produkcja owoców deserowych, o której będziemy wiele mówić na Jagodowych Trendach, otwiera nowe możliwości. Choć wiąże się z wyższymi kosztami produkcji, wiele osób korzystających z wiedzy przekazywanej m.in. na tego rodzaju konferencjach, już zarabia na uprawie ukierunkowanej na rynek deserowy. Przykładem jest jeden z uczestników panelu dyskusyjnego, który prowadzi uprawę malin w tunelach i podzieli się z zebranymi swoimi doświadczeniami.

Stawiamy czoła wyzwaniom

Dziś Jagodowe Trendy to nie tylko najnowsze trendy w uprawie, ale również szerokie spojrzenie na aspekty ekonomiczne. – Staramy się poruszać najbardziej istotne dla plantatorów tematy. Przykładem jest szeroko omawiany na naszych Konferencjach problem z pozyskaniem pracowników sezonowych. Początkowo o pracownikach nie mówiliśmy zbyt dużo, jednak wraz z rozwojem plantacji zaczynało brakować rąk do pracy – wyjaśnia p. Smentek. Oczywiście plantatorzy skierowali się ku pracownikom z Białorusi, Ukrainy czy Rosji. Aspekt ekonomiczny był tutaj kluczowy – wówczas zatrudnianie pracowników ze Wschodu pozwalało obniżyć koszty produkcji malin.  – To właśnie na Jagodowych Trendach bardzo intensywnie dyskutowano o pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu oraz o ustawie dotyczącej pomocnika przy zbiorach, która została przyjęta dzięki naciskom, które były efektem naszej konferencji – dodaje.

Dziś natomiast wiele dyskutuje się o pozyskiwaniu pracowników z bardziej odległych zakątków świata. Jednak zatrudnianie pracowników chociażby z Azji napotyka bariery prawne. Wciąż prowadzone są rozmowy w celu ich rozwiązania. W przyszłości te starania mogą się opłacić, gdyż coraz więcej plantatorów przekonuje się do zatrudniania na swoich plantacjach obywateli Indii, Uzbekistanu czy Nepalu.

Sercem Jagodowych Trendów są maliny

Oczywiście Jagodowe Trendy to nie tylko maliny, chociaż traktujemy je jako serce naszego wydarzenia. Zachęcamy do uczestnictwa również producentów porzeczek, truskawek i nieco bardziej niszowych gatunków, które przy odpowiednim podejściu mogą być opłacalne w uprawie. Zawsze staraliśmy się, żeby organizowana przez nas Konferencja dawała lokalnym plantatorom wiedzę i możliwość zapoznania się z nowymi odmianami i technologiami uprawy.  Chcemy być na bieżąco ze zmianami, które dokonują się na rynku – także tymi dotyczącymi preferencji konsumentów. Rozmawiamy o możliwościach sprzedaży owoców deserowych, produkcji z ograniczoną liczbą pozostałości, rozwiązaniach biologicznych i technologiach, które usprawniają pracę – opowiada organizator.

Dyskusje w gronie plantatorów

Temat, który z czasem zyskał na znaczeniu podczas dyskusji na Jagodowych Trendach to zdecydowanie problem z zastępowalnością pokoleń. Młodzi ludzie często nie decydują się na pozostanie w gospodarstwach ze względu na inne możliwości zarobkowe. Rynek owoców bywa trudny, a młodzi producenci muszą dostosować się do jego wymagań. – Zachęcam do udziału, bo nasza Konferencja to nie tylko aspekty merytoryczne, ale także możliwość dyskusji w gronie innych producentów owoców jagodowych, podczas których możemy wymienić poglądy na jakże istotne tematy.

Jubileuszowa edycja

–  W tym roku obchodzimy jubileusz – 20. edycji tworzy już długą historię… – opowiada M. Smentek. Co ciekawe, konferencja została powołana do istnienia przez samych plantatorów w 2004 roku, kiedy protestowali przeciw działaniom firm skupujących owoce. Wtedy powstały też lokalne oddziały Związku Sadowników RP w województwie lubelskim i opolskim. Współpraca z lokalnymi władzami oraz Sadowniczym Zakładem Doświadczalnym w Brzeznej doprowadziła do organizacji pierwszej konferencji w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Również w tym roku spotkamy się w tej samej lokalizacji.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Cały program konferencji można znaleźć: Znamy już program 20. edycji Jagodowych Trendów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here