Jakie odmiany jabłoni sadzić? Mirosław Maliszewski

jakie odmiany jabłoni sadzić

Wczoraj odbyło się webinarium, którego gościem specjalnym był Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP. Głównym tematem spotkania było podejście do nowych inwestycji w gospodarstwach. Rozmawialiśmy o tym, jakie odmiany jabłoni wybierać do nowych nasadzeń, czym kierować się podczas podejmowania decyzji i jakich błędów unikać.  Podczas dyskusji pojawiły się również inne, interesujące tematy.

„Co sadzić?” – interesujący temat spotkania, a także obecność gościa specjalnego, Mirosława Maliszewskiego, zachęciła do dyskusji wielu widzów.
W praktyce jesteśmy po zbiorach, trwa karczowanie. Z obserwacji wynika, że skala jest jeszcze większa niż w ubiegłym roku. Z drugiej strony, jesień to także czas podejmowania decyzji o nowych inwestycjach. Co powstanie w miejsce wykarczowanych sadów? Nowe kwatery z odmianami popularnymi rynkowo? Inny gatunek – wiśnie? Śliwy? Czereśnie? A może plantacja owoców jagodowych? No właśnie, czym kierować się podczas podejmowania decyzji? Jakie aspekty brać pod uwagę, no i najważniejsze – jakich błędów unikać?

Zachęcamy do obejrzenia pierwszej części naszego spotkania, w której prezes Związku Sadowników mówił o tym, na jakie odmiany jabłoni warto stawiać. W kolejnych dniach opublikujemy również fragmenty dyskusji dotyczące między innymi rosyjskiego embarga, perspektyw cenowych na ten sezon, a także możliwości eksportu jabłek do Niemiec. Zapraszamy do obejrzenia:

Prezes ZSRP pytany o to co sadzić, podkreśla, że trudno dać precyzyjną i jednoznaczną odpowiedź. Ponadto przypomina o podstawowych z punktu widzenia globalnego handlu odmianach jabłek, jakimi są Golden Delicious, Red Delicious i sporty Gali. W dalszej części webinarium Mirosław Maliszewski przypominał, że powyższymi odmianami będzie się jeszcze sukcesywnie handlować przez wiele lat, zatem sadzenie ich nie jest z założenia złą decyzją.

 „ (…) Czy Gali już przypadkiem nie jest u nas za dużo?” – pytał jeden z internautów. Pan Maliszewski zwrócił uwagę, że Gala jest odmianą światową i jest w pierwszej trójce w handlu międzynarodowym. „Myślę, że Ci, którzy sadzą Gale i jej sporty nie popełniają zasadniczego błędu. (…) Według mnie Gala będzie dłużej funkcjonowała na rynku niż uda się wypromować jakąś inną odmianę, która mogłaby ja zastąpić”. Więcej w materiale filmowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here