Kaptan – więcej pytań niż odpowiedzi

parch jabłoni

Środki ochrony roślin oparte na kaptanie to ważny element w ochronie przed parchem jabłoni. Niestety, z rynku dociera coraz więcej niepokojących sygnałów na temat dostępnych w handlu preparatach. Jak na razie sadownicy mają więcej pytań niż odpowiedzi.

– Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej rejestracja tej substancji czynnej wygasa wraz z końcem lipca tego roku. Do tego czasu powinien zakończyć się proces oceny substancji. Finalnie od tego zależy, czy rejestracja zostanie przedłużona czy nie – mówi Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Jak dodaje, teoretycznie na rynku powinny być obecnie 33 produkty oparte na kaptanie.

Analizując rynek można odnotować,  że w chwili obecnej w handlu znajdziemy tylko kilka produktów zawierających kaptan, m.in. Captan 80 WDG, Merpan 80 WDG, Malvin 80 WDG, Rebaate 80 WG, Pastor 80 WG i Lekaro 80 WG. Niestety, dostępność jest na razie ograniczona. Zarówno dystrybutorzy jak i sprzedawcy nie wiedzą czy i kiedy będą dostępne niektóre z wymienionych produktów.

Ceny dostępnych środków są bardzo zróżnicowane. Fungicydy oparte na kaptanie kupimy od 41 do 54 zł za kilogram. Są również miejsca, gdzie można się zapisać i zarezerwować produkt – z odbiorem po dostawie. Cena przy rezerwacji i przedpłacie, to najczęściej 45 zł za kilogram. Równocześnie sadownicy są informowani o nadchodzących wzrostach cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here