Kolejne dwa dni zagrożenia przymrozkami

Według prognoz meteorologicznych nadchodzącej nocy (z 18 na 19 kwietnia) oraz kolejnej (z 19 na 20 kwietnia) znów uprawom zagrozi temperatura poniżej 0 stopni Celsjusza.


Przymrozki mogą wystąpić we wszystkich najważniejszych regionach upraw sadowniczych. W niektórych rejonach kraju poprzedzą je opady deszczu i śniegu.

Pierwszą ocenę sytuacji przedstawiliśmy w komunikacie sadowniczym PROCAM z 17.04. (przejdź do komunikatu), jednak na pełny obraz strat w Polskich sadach i na plantacjach roślin jagodowych będzie trzeba poczekać jeszcze kilka dni.

Sytuacja za granicą
W Holandii oraz w Belgii w rejonie Sint-Truiden w nocy z 16 na 17 kwietnia nie było przymrozków (wystąpiły opady deszczu), ale sadownicy przygotowują się na takie zagrożenie w nadchodzących dniach. W rejonie Bodensee, również padał deszcz (25 mm) więc tamtejsze drzewa owocowe nie ucierpiały. We Włoszech w weekend nie było tak drastycznego spadku temperatury (w nocy w Południowym Tyrolu było ok. 0 stopni C), jak w Europie Centralnej, ale przez obszar regionu Wenecji Euganejskiej aż po Marche przeszły intensywne opady gradu i burze, które spowodowały wiele szkód w uprawach roślin sadowniczych. Tutaj ucierpiały m.in. plantacje truskawek, kiwi oraz sady morelowe i brzoskwiniowe.

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o nowych komunikatach sadowniczych zainstaluj w smartfonie bezpłatną aplikację „Komunikaty sadownicze”. Pobierz w sklepie Google Play lub w  sklepie App Store.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności