Kolejny rekord inflacji. Jakie są jej przyczyny?

stacja paliw

„Inflacja rośnie jak szalona.” W listopadzie Główny Urząd Statystyczny poinformował o inflacji w Polsce na rekordowym poziomie 7,7%.

W przypadku naszego kraju ekonomiści nie mają wątpliwości że największy wpływ na inflację mają ceny paliw, gazu ziemnego i energii elektrycznej. Wzrost cen oleju napędowego, benzyny i energii elektrycznej błyskawicznie przekładają się na wzrosty cen towarów i usług. Każdy przedsiębiorca liczy swoje koszty na bieżąco, wobec czego widoczne na rachunkach i fakturach podwyżki są bardzo szybko kalkulowane i przekładane na konsumenta w cenach towarów i usług.

Właśnie dzięki temu nasze paragony za te same produkty są coraz większe. Fakt wzrostów cen energii bardzo odczują sadownicy analizując kwoty, które zapłacą za energię. Będzie to miało niezwykle istotne i bezpośrednie przełożenie na koszty przechowywania jabłek, gdzie jest to główną składową kosztów.

Podczas sprzedaży jabłek musimy być świadomi niemal 8% inflacji. Ekonomiści są zdania że ta „realna” inflacja jest już dwucyfrowa. Aby ceny jabłek zamortyzowały tegoroczne koszty produkcji oraz „galopującą” inflację, sadownik powinien w tym momencie otrzymywać za pospolite odmiany około 2,00 zł za kilogram. Ceny jabłek rosną, ale bardzo powoli.  Po pierwsze nie gwarantują zwrotu poniesionych kosztów, a po drugie nie rekompensują wzrostu inflacji. Ponadto pamiętajmy jak bardzo istotna jest tu rola kluczowych odbiorców jabłek deserowych – sieci detalicznych, które mają ogromny wpływ na poziom cen jabłek deserowych w Polsce.

Winna sytuacji jest również polityka monetarna naszego państwa. Duża podaż gotówki na rynku sprawia że jest ona mniej warta. W przypadku pieniędzy działają te same prawa rynkowe co w przypadku jabłek. Duża podaż to zazwyczaj niska wartość – cena. Nie pomagają także coraz bardziej rozbudowane programy socjalne. Na przykład zaproponowana przez rząd tarcza antyinflacyjna, która zdaniem ekspertów przyczyni się w niewielkim stopniu do wzrostu infalcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here