Komunikat PROCAM: Opady wywołały liczne infekcje!

kwiat w deszczu

W wielu lokalizacjach upragnione opady deszczy wywołały liczne infekcje. Znajdujemy się zatem nadal na etapie wysokich zagrożeń infekcyjnych ze strony wielu chorób i szkodników. Należy pamiętać, że nawet przy statusie SŁABA INFEKCJA, z powodu dużego potencjału dojrzałych zarodników lub bakterii, może dojść do sporych kłopotów w ochronie na plantacjach, które nie zostaną na czas zabezpieczone.

Sytuację komplikuje spory przyrost blaszki liściowej i opady spłukujące środki ochrony. Z tego powodu zdarza się, że nawet 2-3 dni po oprysku plantacja nie jest już właściwie zabezpieczona. W celu zapobiegania zmycia preparatów kontaktowych w czasie deszczowej pogody godny polecenia jest adiuwant Sirocco Pro+. Dodatkowo w obecnym czasie mamy spiętrzenie także innych zabiegów ochroniarskich. Konieczne są zabiegi  fungicydowe zabezpieczające przed wieloma chorobami kwiat i liść, zabiegi zabezpieczające przed przymrozkami, walka ze szkodnikami, a także stosowanie regulatorów wzrostu (tych do hamowania wzrostu roślin i tych do poprawy wiązania owoców, oraz tych do przerzedzania zawiązków). Wszystko to sprawia, że przy niestabilnej pogodzie sprawy wykonywanych zabiegów się komplikują.

 

I N F E K C J E ;  J A B Ł O Ń   G R U S Z A   

W celu zapobiegania zmycia preparatów kontaktowych w czasie deszczowej pogody godny polecenia jest adiuwant Sirocco Pro+. Ten specyficzny adiuwant działa antyznoszeniowo podczas wiatrów oraz ogranicza zmywanie z powierzchni liści preparatów kontaktowych. Działa także korzystnie na pobieralność przez roślinę preparatów układowych. Sirocco Pro+ jest polecany do sadowniczych oprysków z pomocniczym strumieniem powietrza.

Znajdujemy się nadal na etapie wysokich zagrożeń infekcyjnych ze strony wielu chorób i szkodników. W miejscach, gdzie opady wystąpiły lub wystąpią dochodziło zazwyczaj do bardzo silnych infekcji. Należy się liczyć, że nawet przy statusie SŁABA INFEKCJA, z powodu dużego potencjału dojrzałych zarodników lub bakterii, może dojść do sporych kłopotów w ochronie na plantacjach, które nie zostały na czas zabezpieczone. Sytuację komplikuje spory przyrost blaszki liściowej. Obecnie zachęcamy do stosowania rotacji środków ochrony roślin. Nie powinno się wykonywać bez potrzeby z rzędu dwóch zabiegów tym samym środkiem, jeśli znajduje się on w grupie środków z ryzykiem powstawania odporności. Dotyczy to zatem produktów z grupy SDHI (Sercadis, Luna, Fontelis), anilinopirymidyn (Faban, Mythos, Chorus itp.), strobiluryn (Discus, Zato). Nie dotyczy ten problem preparatów kontaktowych (Delan, Daneel, Captan, Kaptan itp.) które można aplikować bez stosowania rotacji.

Obecnie zalecamy przerywanie infekcji z uwzględnieniem rotacji dwóch grup. W przypadku ostatnio wykorzystania anilinopirymidyn zalecamy wariant nr 1.

  1. SDHI (Sercadis, Fontelis, Luna Experience,) + kontakt (Delan lub Captan/Kaptan).
    UWAGA: Fontelisu nie łączymy z kaptanami.

W przypadku ostatnio wykorzystania grupy SDHI zalecamy do skorzystania z anilinopirymidyn:

  1. Chorus 50 WG 0,3 kg/ha + kontakt (Delan lub Captan/Kaptan).

W przypadku braku możliwości wykonania zabiegu w odpowiednim czasie (brak zabiegu z powodu opadów), może dojść do konieczności zastosowania w piątek lub sobotę działania interwencyjnego do 120 godzin: Difenofin 0,2 l/ha + kontakt (Captan/Kaptan).

G R U S Z A   Zaraza ogniowa i rak bakteryjny. WYSOKA PRESJA !!!

Obecnie mamy dwa rozwiązania na okres kwitnienia: Plantivax 0,75 l/ha lub Luna Care 3 kg/ha.

ZWALCZANIE SZKODNIKÓWnależy dalej LUSTROWAĆ SADY POD KĄTEM WYSTĘPOWANIA MSZYC, OWOCNICY i ZWÓJKÓWEK. PRZED KWITNIENIEM BYŁ CZAS NA CZYSZCZĄCE PODEJŚCIE DO WYSTĘPOWANIA SZKODNIKÓW W SADZIE.
OBECNIE SUGERUJEMY CAŁKOWITE POWSTRZYMANIE SIĘ OD WYKONYWANIA ZABIEGÓW OWADOBÓJCZYCH W OKRESIE KWITNIENIA !

DRZEWA PESTKOWE: M O R E L E   B R Z O S K W I N I E  C Z E R E Ś N I A  Ś L I W A  W I Ś N I

Notujemy coraz liczniejsze infekcje BRUNATNEJ ZGNILIZNY (MONILIOZY). Należy zabezpieczać sady najlepiej przed lub ostatecznie zaraz po opadach. Najlepiej użyć preparatów o wysokiej skuteczności dobierając preparat i dawkę odpowiednio do rejestracji np.: Switch 0,6-1 kg/ha, Signum 0,75-1 kg/ha (max 3x/sezon), Luna Experience 0,6 l/ha (max 1x/sezon), Tobias Pro 0,75 l/ha (max 1x/sezon), Topsin 1,5 l/ha czy Difenofin 0,2 l/ha. Wyższe dawki stosować w zabiegach interwencyjnych. Preparaty należy stosować przemiennie. Zabiegi, jeżeli kwitną sady lub chwasty wykonać wieczorem.

RAK BAKTERYJNY DRZEW – w przypadku problemów z tą chorobą pozostaje wykorzystywanie produktów miedziowych. Dawki miedzi w okresie kwitnienia należy obniżyć. Miedź może powodować przebarwienie się płatków okwiatu, ale nie wpływa negatywnie na słupek i pręciki. Preparaty miedziowe należy stosować na suchy liść.

DROBNA PLAMISTOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH przy okazji zwalczania brunatnej zgnilizny np. Luna experience.

ZWALCZANIE SZKODNIKÓWnależy dalej LUSTROWAĆ SADY POD KĄTEM WYSTĘPOWANIA MSZYC, OWOCNIC (zwłaszcza na śliwach), OWOCÓWEK i ZWÓJKÓWEK. Do zlustrowania szkodników pomocne są białe tablice lepowe na owocnice i pułapki feromonowe na zwójki i owocówki. W okresie kwitnienia Ś L I W  należy lustrować plantacje pod kątem występowania owocnic. Szkodniki te najlepiej jest lustrować przy użyciu białych tablic lepowych. W przypadku przekroczeniu progów szkodliwości – Mospilan 20 SP 0,125 kg/ha lub Inazuma 130 WG 0,2 kg/ha

P O R Z E C Z K A  C Z E R W O N A  P O R Z E C Z K A  C Z A R N A    A G R E S T .
W kwitnienie można stosować produkty w zależności od presji poszczególnych chorób:
-STROBILURYNY (DISCUS lub ZATO) 0,2 kg/ha: mączniaki, opadziny i rdze.
-TOPSIN M 500 SC  (1,5 l/ha): mączniak, biała plamistość, opadzina liści i in.
-Switch 62,5 WG
(0,8-1 kg/ha)szara pleśń, antraknoza, zamieranie pędów i in.
-kaptany (
uwaga na rejestracje ) (1,9 kg/ha):  szara pleśń, antraknoza,
-mankozeby (Dithane NeoTec,) –
do 10% kwitnienia – opadzina liści, biała plamistość liści, rdza wejmutkowo-porzeczkowa,

Polecamy kolejny zabieg SILTAC EC w stężeniu 0,15-0,18%. Zabieg najlepiej wykonać w ciepły i słoneczny dzień. Zabieg zwalcza mszyce, wielkąpąkowca porzeczkowego, przędziorki i in drobne szkodniki.

T R U S K A W K I  W przypadku przekropnej pogody polecamy preparaty kontaktowe oparte na substancji aktywnej kaptan np. Captan 80 WDG.

Na obecnym etapie na niekwitnących plantacjach truskawek w czasie bezdeszczowej pogody i na suchy liść ciągle mogą być wykorzystywane naprzemienne lub łączone dolistne zabiegi miedziowe np. MIEDŹ EXTRA 1,5/ha. i siarkowe np. SIARKA PRO 80 WG / PENNTHIOL 80 WG.

W kwitnienie można stosować produkty w zależności od presji poszczególnych chorób:
-STROBILURYNY jak DISCUS lub ZATO (0,2 kg/ha): zwalczają lub ograniczają m.in. mączniaka,
-TOPSIN M 500 SC  (1,5 l/ha): mączniak, biała plamistość + ubocznie inne choroby
-kaptany (Captan 80 WDG )
(2,1 kg/ha):  szara pleśń, ( także antraknozy*),

W okresach opadów, gdzie nie możemy zastosować preparatów chemicznych, wsparciem mogą być preparaty biologiczne BaktoTarcza S (lub Gard H) oraz Zumba Plant. Drobnoustroje z preparatów zasiedlają roślinę i na bazie konkurencyjności ograniczają możliwość zasiedlenia roślin drobnoustrojami infekującymi.

ZWALCZANIE SZKODNIKÓWnależy dalej LUSTROWAĆ SADY POD KĄTEM ICH WYSTĘPOWANIA MSZYC – GŁÓWNIE ROZTOCZ, PRZĘDZIORKI I KWIECIAKI.

Przędziorek chmielowiec i roztocz truskawkowiec (przed kwitnieniem): W wyniku lustracji wielu plantacji stwierdzono porażenie. Na tym etapie polecamy zabieg zwalczający stosując abamektynę: Forteca 018EC 1,2 l/ha + Siltac EC (0,2 %).

Kwieciaki– wieczorny zabieg: Mospilan 20 SP, Decis Mega 50 EW. Zabieg zwalcz także ewentualnie przebywające na roślinach chrabąszcze majowe.

 

MALINY:
Rdza maliny: Maliny wykazują duże opóźnienie w rozwoju.
Należy jednak lustrować plantację. Pierwsze zauważone żółto-pomarańczowe gródki rdzy (najczęściej na spodniej stronie dolnych liści) są sygnałem do rozpoczęcia walki z tym patogenem. Należy stosować rotację produktów np. Scorpion, Luna Sensation, Luna Experience, Zato itp.

Przędziorki i szpeciele (przebarwiacz malinowy). W wyniku lustracji wielu plantacji stwierdzono porażenie. Na tym etapie polecamy zabieg zwalczający stosując Siltac EC (0,2 %).

ZWALCZANIE SZKODNIKÓWnależy dalej LUSTROWAĆ SADY POD KĄTEM ICH WYSTĘPOWANIA

NAWOŻENIE POZAKORZENIOWE (oprysk) :

Technologia nawożenia ProHorti i nawozów algowych

W uprawach przed kwitnieniem stosować nawożenie zrównoważone ProHorti Plus 20-20-20 w dawce 3-5 kg/ha.

W okresie okołokwitnieniowym bardzo dobre efekty daje stosowanie nawozów algowych np. Super Fifty Algae 500 w dawce 1,5 l/ha.

W czasie pokwitnieniowym (np. morela) warto wystartować z nawożeniem fosforowym odpowiedzialnym za podziały komórkowe w zawiązkach i nawożeniem wapniowym odpowiadającym za strukturę komórek, a zwłaszcza ich ścian komórkowych. Polecamy innowacyjny produkt ProHorti CaPMaN w dawce 4-6 l/ha, który pozwala na łączne zastosowanie wapnia i fosforu.

W czasie wzrostu zawiązków wchodzimy z nawożeniem wapniowym, aby budować jędrność owoców. Polecamy ProHorti mrówCa 2-3 l/ha lub ProHorti PASP Ca 2-5 kg/ha zaczynając od dawek niższych i zwiększając je wraz ze wzrostem zawiązków.

Technologia nawożenia TIMAC Agro W Sadach jabłoniowych TIMAC poleca Maxifruit w dawce 2,5 l/ha co komponuje się z programami giberlinowymi wzmacniając ich działanie, np. stosując łącznie z Regulex. Preparat Maxifruit zawiera fitohormony roślinne pobudzając roślinę do produkcji cytokinin, auksyn i giberelin.

Truskawki rozpoczynają kwitnienie, jest to najlepszy czas na zastosowanie Fertileader Gold BMo zawiera  5,7% boru i 0,35% molibdenu. Preparat Gold wydłuża żywotność pyłku kwiatowego, poprawiający kwitnienie i zawiązywanie owoców.

 

POPRAWA ZAWIĄZYWANIA OWOCÓW :

Regulex 10 SG (gibereliny) poprawiają wzrost roślin i wpływają na lepsze zawiązywanie owoców.

Regalis Plus 10 WG wpływa hamująco na wzrost pędów, ale poprawia utrzymanie się owoców.

W czasie kwitnienia, a zwłaszcza przed i po kwitnieniu warto stosować nawozy algowe np. SUPER FIFTY Algae 500 SL 1-2 l/ha. Zabiegi te można łatwo łączyć z zabiegami ochroniarskimi.

STOSOWANIE REGALISU I GIBERELIN w jabłoniach i gruszach:

Regulex 10 SG zawiera gibereliny GA4 i GA7 i służy do poprawy zawiązywania owoców gruszy, a także do wspomnianego ograniczania ordzawiania owoców jabłoni. Zarejestrowana dawka Regulex 10 SG wynosi 50 g/ha w jabłoniach.

Gibereliny a zatem i Regulex 10 SG sprawdzają się także poprawie zawiązywania i utrzymywania owoców gruszy w dawce 75 g/ha. Zabieg powinien być wykonany w ciepły dzień w okresie kwitnienia z dużą ilością wcześniej zakwaszonej wody.

Do zakwaszenia wody możemy użyć np.: PROACID lub Lebosol ZitroS w zależności od twardości wody najczęściej w dawce 0,2-0,5 l/1000 l wody.

ZABIEG ZLECAMY WYKONAĆ PRZED OBLOTEM PSZCZÓŁ.

 

REGULEX 10 SG zawiera gibereliny GA4 i GA7 i służy do wspomnianego ograniczania ordzawienia owoców jabłoni. Pełny program giberelinowy znacząco poprawia wygląd owoców oraz zwiększa plon. Polega on na 3-4 krotnym zabiegu gibereliną GA4+7 od chwili końcówki kwitnienia do 40 dni po (zabiegi co 10-14 dni). Jednokrotny zabieg nie przyniesie zadawalających efektów. W okresach chłodów zabiegi należy wykonać z uwzględnieniem krótszych przerw.

W odmianach drobnoowocowych warto zamiast 1-2 zabiegów samym Regulexem, zastosować Promalin 0,5 l/ha lub do Regulexu dołożyć Maxcella 0,25-0,5 l/ha. Zabieg wpływa na poprawę zwiększenia docelowego rozmiaru owoców poprzez wytworzenie w nim większej ilości komórek. Owoce tym samym zazwyczaj są jędrniejsze.

Standardowo odstęp między stosowaniem regulatorów wzrostu przerzedzających zawiązki, a giberelinami i Regalisem wynosić powinien minimum 3 dni.

 

 

W przypadku produktów Regulex 10 SG w mieszaninie z produktem Regalis Plus obserwuje się pozytywne działanie mieszaniny jednak zaleca się wykonać zabiegi oddzielnie. Produkt Regulex 10 SG można zatem w przypadkach braku czasu i warunków pogodowych użyć łącznie z preparatem REGALIS Plus 10 WG. Łączne stosowanie tych regulatorów jest zatem uzasadnione w warunkach deficytu dni z właściwą do wykonania zabiegów pogodą.

Innych giberelin nie należy podawać w mieszaninie z produktem Regalis Plus. Standardowo zalecany odstęp między stosowaniem giberelin i Regalisu wynosić powinien minimum 3 dni.

REGALIS Plus 10 WG służy przede wszystkim do ograniczania wzrostu drzew. W jabłoni polecany jest głównie w dwóch terminach. Pierwszy zabieg – najpóźniej, gdy pędy osiągną 10 cm. Pierwsza dawka zazwyczaj wynosi 1-1,5 kg/ha.

W gruszy podstawowym założeniem stosowania produktu Regalis® Plus 10 WG jest poprawa plonowania poprzez stymulację tworzenia pąków kwiatowych na kolejny sezon. Regalis® Plus 10 WG pomaga w ochronie drzew przed infekcjami zarazy ogniowej. Wzmocniona zostaje także naturalna odporność drzew, dzięki czemu są one mniej podatne na mączniaka jabłoni i parcha jabłoni. Rejestrację Regalis® Plus 10 WG można znaleźć także w uprawie truskawek

Do zakwaszenia wody możemy użyć np.: PROACID lub Lebosol ZitroS w zależności od twardości wody najczęściej w dawce 0,2-0,5 l/1000 l wody.

 

PRZERZEDZANIE ZAWIĄZKÓW – okres końca kwitnienia


Pomonit Super 050 SL jest nawozem i nie posiada obecnie rejestracji do przerzedzania, ale jednak działa.

Szczególnie przydatne jako wspomagacze przerzedzania dla odmian:

Golden; Gala i Szampion; Boskoop; Celeste;

Termin: pod koniec opadania  płatków kwiatowych ( minimum 80% opadłych płatków kwiatowych).

Ilość cieczy roboczej: 1000-1500  l /ha;

Dawki: 1,5% roztwór mocznika + 0,025-0,045 % Pomonit Super 050 SL.

(15 kg mocznika + 0,25-0,45 l Pomonitu Super 050 SL na 1000 l wody na 1 ha)

W praktyce: 0,3 l/ha dla Idared;   0,4 l/ha dla Szampion, ;  0,5 l/ha dla Gala, Golden,

Temperatury: od 16 do 24oC.

W przypadku upałów dawki należy zmniejszać, a zwiększać w przypadku temperatur zbyt niskich.

W przypadku wcześniejszego stosowania giberelin i Regalisu dawki Pomonitu powinny być zwiększone, gdyż gibereliny i Regalis przeciwdziałają opadaniu zawiązków. Nie należy sugerować się dawkami z lat poprzednich, kiedy to stosowano większe ilości giberelin walcząc ze skutkami przymrozków.

 

1). WARIANT nr 1.       1,5% roztwór mocznika + 0,025-0,045 % Pomonit Super 050 SL.

(15 kg mocznika + 0,25-0,45 l Pomonitu Super 050 SL na 1000 l wody na 1 ha)

TERMIN: zabieg należy wykonać tuż po kwitnieniu.

ILOŚĆ WODY: 1000 – 1500 l/ha. W praktyce można jechać dwa razy przez sad tradycyjną prędkością.

 

2). WARIANT nr 2.         Pomonit Super 050 SL

szczególnie przydatne jako wspomagacze przerzedzania dla odmian: Golden; Boskoop; Celeste; Gala i Szampion

Termin: pod koniec opadania  płatków kwiatowych ( minimum 80% opadłych płatków kwiatowych).

Temperatury: od 16 do 24oC.

Dawka:  0,4 l/ha.

Ilość cieczy roboczej: 700 -1500  l /ha. W praktyce można jechać dwa razy przez sad tradycyjną prędkością.

Działanie Pomonitu Super 050 SL wspomaga dodatek zwilżacza.

 

3). WARIANT nr 3.          Agrostym 480 SL utracił rejestrację do przerzedzania.

Tego produktu nie było wolno stosować na odmiany o drobnych owocach i Szampionów.
Polecany dla Jonagoldów (Jonaprince, Decosta, Jonagored itp.)

Termin: Ø  10-16 mm zawiązków  z kwiatów królewskich na starszym drewnie osiągną;

Dawki:  0,6 l/1000l wody/1 ha dla odmian łatwo przerzedzających się.

0,9 l/1000l wody/1ha dla odmian trudno przerzedzających się.

Temperatura:  powietrza  min 18oC i musi być słońce!

  • Duża dawka cieczy na 1 ha (1000 l wody). Woda musi być zakwaszona do pH od 5,5 do 6,5;

UWAGA: Jeśli temperatura powietrza przekracza 24oC, to wszystkie dawki regulatorów obniżamy o 25%!

 

KOLEJNE ROZWIĄZANIA DOTYCZĄCE PRZERZEDZANIA ZAWIĄZKÓW DOSTĘPNE BĘDĄ W KOLEJNYCH KOMUNIKATACH.

 

Najszybszą drogą kontaktu z Państwem pozostają nasze SMS-y. Informujemy w nich o najbardziej aktualnym sposobie działania w sadach i na plantacjach.

 

 

Zachęcamy także do śledzenia naszych informacji na naszym kanale społecznościowym:

www.facebook.com/horti.procam/

Krzysztof Gasparski,   PROCAM Polska Sp. z o.o., E-mail: krzysztof.gasparski@procam.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here