Koniec sezonu wiśni

Maliny z Ukrainy

Ze względu na bardzo małe zbiory wiśni (GUS szacuje, że w tym roku będzie to 70 tysięcy ton, przy 194 tysiącach w 2016 r) na Rynku Hurtowym Bronisze skończyły się już dostawy tych owoców. Ceny w tym roku były około czterokrotnie wyższe w porównaniu do cen 2016 roku.

Dużo jest borówek wysokich, ceny hurtowe na poziomie roku poprzedniego, od 13 zł do 16 zł za kilogram.

Są już krajowe śliwki, ale ceny wzrosły dwukrotnie porównując z minionym rokiem. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach od 3 do 5 zł. Śliwek też będzie mniej o 40% w porównaniu do zbiorów 2016 r. GUS szacuje, że zbierzemy ich tylko 60 tysięcy ton.

Jabłka odmian ‘Piros’, ‘Papierówk’a czy ‘Paula Red’ są droższe niż w 2016 r. w zależności od odmiany od 20 do 45 %. Jabłek może być mniej nawet o 35% w porównaniu ze zbiorami minionego roku.

Brzoskwiń i morel zbierzemy w tym roku tylko 1/3 tego co w 2016. Ceny w ofercie hurtowej krajowych brzoskwiń wahają się od 3 do 4 zł za kilogram, w opakowaniach po 6-10 kg, morele – od 3 do 8 zł za kilogram.

Nadal spore są dostawy malin. Ceny od 10 do 15 zł za kilogram czyli na poziomie roku poprzedniego. Truskawki odmian późnych są w takiej samej cenie, a dostawy są spore. Nie brakuje w sprzedaży porzeczek.

 

Małgorzata Skoczewska, WR-SRH Bronisze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here