Kooperacyjna Platforma Eksportowa

Tak nazwano organizacyjną strukturę, która ma skupiać ukraińskich sadowników zainteresowanych handlem międzynarodowym owocami. Powstała pod skrzydłami Ukraińskiej Asocjacji Ogrodniczej, pierwsze spotkanie Platformy odbyło się 27 marca w Winnicy.

Ukraińska Asocjacja Ogrodnicza (Ukrainian Horticulture Association, Українська плодоовочева асоціація) właściwie też dopiero powstaje – zainteresowanie nią wyrazili nie tylko sadownicy, ale także plantatorzy warzyw i pszczelarze. Wygląda na to, że szybko się „opierzy” i będziemy o niej często słyszeli. 

Jedną z pierwszych inicjatyw Asocjacji było skrzyknięcie sadowników chcących eksportować lub już próbujących wysyłać owoce za granicę. W poprzedzającej spotkanie ankiecie 81% respondentów wypowiedziało się, że ich zdaniem jakaś wspólna działalność proeksportowa ma sens i szanse powodzenia.

W efekcie 27 marca w Winnicy spotkali się sadownicy z dużych firm i mali (jak na ukraińskie warunki) indywidualnie pracujący farmerzy. Oceniali potencjał eksportowy swoich jabłek – głównie pod kątem ich wysyłki do Azji Południowo-Wschodniej (niedawno wysłali w ten region świata swoją misję handlową) i tendencje na rynku światowym. Zastanawiali sie nad kolejną misją – będzie to, jeszcze tej wiosny, Singapur i Malezja.

Podczas spotkania zastanawiano się nad walorami ukraińskich jabłek – jak je marketingowo najlepiej „sprzedać”, analizowano techniczne i finansowe koszty przygotowania owoców do międzynarodowego handlu.

Kooperacyjna Platforma Eksportowa korzysta ze wsparcia FAO oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here