Kupcy Biedronki na rynkach hurtowych? Sieć mówi, że tak będzie.

jabłka biedronka

Największa sieć supermarketów w Polsce – Biedronka, ogłosiła, że zmienia strukturę w dziale zakupów, dzięki czemu więcej owoców i warzyw będzie dostarczane przez lokalnych producentów. Czy sadownicy rzeczywiście sprzedadzą swoje jabłka w centrum dystrybucyjnym czy jest to próba ocieplenia wizerunku korporacji?

Sieć zapewnia, że do końca 2021 roku 90% owoców i warzyw uprawianych w Polsce będzie pochodzić od krajowych producentów. Ponadto rolnicy będą mogli dostarczać swoje produkty do najbliższych centrów dystrybucyjnych Biedronki i rozliczać się za pomocą faktur RR.

Co więcej zmieniono strukturę działu zakupów i wprowadzono nowe stanowiska lokalnych kupców. Mają oni nawiązywać współpracę z mniejszymi producentami owoców i warzyw. Wspomniani kupcy mają także poszukiwać dostawców na giełdach rolnych – rynkach hurtowych.

Dzisiejsze oświadczenie sieci warto zestawić z wydarzeniami ostatnich miesięcy. 24 września Związek Sadowników Rzeczypospolitej Polskie protestował przed siedzibą firmy Jeronimo Martins (właściciela sieci Biedronka) w Warszawie. Wówczas protestowano przede wszystkim przeciwko polityce zakupowej sieci. Prezes Maliszewski zwracał uwagę na wykorzystanie przewagi kontraktowej i narzucanie cen ze trony Biedronki.

14 grudnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na sieć Biedronka rekordową karę 723 milinów złotych. Kara dotyczyła nieuczciwych praktyk w handlu owocami i warzywami. Wielu obserwatorów zwraca uwagę, że od nałożenia kary do jej zapłacenia jeszcze długa droga. Niemniej wydarzenie bez wątpienia wpłynęło negatywnie na wizerunek sieci.

Pojawiają się komentarze o próbie ocieplenia wizerunku. Nawet, jeśli Biedronka będzie kupować lokalnie, to będzie to mały procent obracanych płodów rolnych – komentują producenci. Może być też tak, że opisywane zmiany wejdą w życie tylko po to, żeby po jakimś czasie wszystko wróciło do poprzedniego stanu. Pierwsze efekty zapowiadanych zmian mamy zobaczyć już wiosna tego roku. Miejmy nadzieję, że obietnice uda się zrealizować. Sprzedaż bezpośrednio z gospodarstwa będzie trudna szczególnie pod względem logistycznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności