MaxCel w przerzedzaniu zawiązków

Materiał partnera SUMITOMO CHEMICAL

zawiazki

Chociaż warunki pogodowe utrudniają wybranie najlepszego okna na wykonanie zabiegu, wielu sadowników podchodzi obecnie do zabiegów przerzedzania chemicznego. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie preparatu MaxCel.

Kwitnienie w przypadku większości odmian było bardzo obfite, jednak zawiązanie i opad zawiązków jest na różnym poziomie.  Decydowało o tym wiele czynników, m.in. plonowanie w roku ubiegłym, warunki pogodowe towarzyszące kwitnieniu, dostępność wody, a także przymrozki, które wystąpiły w niektórych lokalizacjach. Z tego względu część sadowników zgłasza silny opad, a u innych konieczne było wykonanie zabiegu przerzedzania chemicznego.

Sytuacja jest na tyle zróżnicowana, że nieraz w obrębie jednego gospodarstwa kwatery tej samej odmiany wymagają różnego podejścia, co tylko podkreśla, że przerzedzanie wymaga dokładnie zaplanowanej i przemyślanej strategii, która zawsze powinna opierać się na lustracji całego sadu. Jednym z rozwiązań, które wybierają sadownicy jest zastosowanie MaxCel, który w swoim składzie zawiera 6-benzyloadenine(6-BA).

Wpływ preparatu MaxCel® na przerzedzanie i wielkość owoców jest powiązany z całym programem regulowania owocowania, który może obejmować także inne zabiegi, np. podczas kwitnienia, a także uzupełniające ręczne przerzedzanie. Decyzja o zastosowaniu MaxCel® powinna wynikać z doświadczenia sadownika z konkretną kwaterą sadu. Użycie dawek powinno opierać się na połączeniu wcześniejszych doświadczeń z konkretną odmianą (trudność w przerzedzaniu) oraz o pożądanej sile przerzedzania (agresywne, umiarkowane, lekkie).

MaxCel® jest najnowocześniejszą formulacją zawierającą regulator wzrostu roślin 6-benzyloadeninę (6-BA). Ten związek, cytokinina, może zdziałać wiele, w tym chemicznie przerzedzać zawiązki jabłek i gruszek.  Stosowanie tego preparatu zapewnia także prawidłowe kwitnienie drzew w roku następnym, zmniejszając przemienność owocowania. Ogranicza to potrzebę ręcznego przerzedzania. Dodatkowo stymuluje podział komórek, co powoduje zwiększenie wielkości owoców podczas zbioru – nawet w przypadku drobnoowocowych odmian jabłek i gruszek.

Sadownicy korzystający z MaxCel® mogą również skorzystać ze wsparcia technicznego Valent BioScience, które obejmuje terenowe zespoły badawcze i doradców w ponad 50 krajach, a w Polsce także z informacji doradców firmy UPL, dystrybutora produktu. Jak działa preparat? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here