Młodzi dla Sadownictwa apelują o nieoddawanie jabłek do skupu

Po spotkaniu w Wólce Łęczeszyckiej, które odbyło się w niedzielę wieczorem, inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa zaapelowała o nieoddawanie do skupu jabłek przemysłowych przez okres minimum 10 dni.
 

Prezentujemy treść tego apelu:
„Kwoty proponowane przez przetwórnie nie pokrywają kosztów produkcji, wobec czego zmuszeni jesteśmy rezygnować ze zbioru owoców naszej ciężkiej pracy. Rozpoczyna się walka o godność i przetrwanie, o teraźniejszość i przyszłość. Czas powstrzymać niszczenie polskiej wsi. Premier Morawiecki nie odważył się spotkać z nami w Warszawie, nie chciał słyszeć nas w Kraśniku i Sandomierzu, uciekł przez planowaną konferencją w Grójcu, gdzie zorganizowaliśmy spontaniczny protest. Spotkania w ministerstwie rolnictwa nie przynoszą zapowiadanych rezultatów, mają jedynie za zadanie przeczekanie sytuacji do momentu po wyborach.

Cena skupu jabłka przemysłowego – 15 groszy za kilogram. Jabłka  deserowego na eksport –  60 groszy.  Wchodzimy do popularnego hipermarketu i spotyka nas niespodzianka: za kilogram jabłek zapłacimy 5 złotych, zaś na polskiej stacji benzynowej Orlen za jedno (!) jabłko zapłacimy „zaledwie” 1 zł 20 gr. Wyzysk, zmaganie z klęskami żywiołowymi, walka o pracowników – to już codzienność polskiego sadownika. Trudno się dziwić, że powstrzymanie młodych przed ucieczką do dużych miast zaczyna graniczyć z cudem.

Porażająco niskie ceny za POLSKIE owoce, brak środków na dokonanie zbiorów i zatrudnienie pracowników, a w konsekwencji niszczenie polskich gospodarstw i niechęć młodego pokolenia do ich rozwoju… Czy taka musi być nasza rzeczywistość? Czy takiej przyszłości pragniemy dla młodych sadowników? Czy naprawdę gotowi jesteśmy oddać jedną z ostatnich, prawdziwie polskich gałęzi gospodarki w ręce zagranicznego kapitału?

Nie poddamy się bez walki, nie pozwolimy, by ciężka praca wielu pokoleń została zmarnowana! Udowodnijmy, że nasza praca zasłużyła na godziwą zapłatę !

Apelujemy o nieoddawanie do punktów skupu jabłka przemysłowego przez okres minimum 10 dni!!!

Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa”
 
Źródło: Inicjatywa Młodzi dla Sadownictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here