Mogą zagrozić polskim producentom owoców jagodowych?

Borówka

Dotychczas dostarczali owoce jagodowe na rynek Stanów Zjednoczonych, lecz teraz zamierzają podbić Europę. Na pierwszym miejscu jest rynek Wielkiej Brytanii.

Chodzi o producentów i eksporterów z Meksyku, którzy widzą ogromny potencjał w brytyjskim rynku (185 tys. ton owoców, wartość 1,2 mld euro) – podaje freshplaza. Są w stanie dostarczać borówki, truskawki, maliny i jeżyny. 

Serwis przywołuje wypowiedź Roberty Cook z Uniwersytetu Kalifornijskiego – Meksyk ma bezcłowy dostęp do rynku Unii Europejskiej i coraz więcej firm przygotowuje plany eksportowe w tym kierunku. Ponadto wielu producentów rezygnuje z dotychczasowych upraw i przekształca je w plantacje roślin jagodowych. Od 2001 r. wartość produkcji owoców jagodowych w Meksyku wzrosła o ponad 2000 proc.

Zmiany te spowodowały, że stan Baja California został drugim największym producentem tych owoców w kraju. Aktualnie znajduje się tam 2857 ha plantacji, przy czym główne rejony produkcji to dolina San Quintin.

Stowarzyszenia producentów owoców jagodowych wsparte przez meksykański rząd od 3 lat intensywnie poszukują nowych rynków.

Źródło: freshplaza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here