Mroźna Gizela i śnieżny Reinhard zaatakują Polskę

prognoza pogody

Już najbliższej nocy na południu Dolnego Śląska, Opolszczyźnie, większości Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia popada śnieg w ilości 1-4 centymetrów. W górach spadnie nieco więcej do 5 centymetrów. W regionach pochmurnych dość ciepło na poziomie -4/-1 stopnia Celsjusza. Na zachodzie i w centrum około -11/-7 stopni Celsjusza i sporo rozpogodzeń. Najchłodniej w regionach, gdzie leży sporo śniegu i będzie bardzo dużo pogodnego nieba, czyli od Podlasia po Warmię, Mazury, Pomorze Gdańskie, północną Wielkopolskę aż po okolicę Szczecinka- tutaj temperatura spadnie do -17/-13 stopni, a w okolicy Biebrzy, Giżycka i Suwałk do -20/-16 stopni.

W sobotę władze nad Polską przejmie Gizela, która przyniesie dużo słońca i mroźne powietrze na poziomie -10 stopni na Suwalszczyźnie, -5 stopni na wschodzie i w centrum do -3/-1 stopnia na zachodzie i południu. Lokalnie w okolicy Zakopanego, Opola, Wrocławia, Słubic około 0 stopnia Celsjusza.

W niedzielę do południowych regionów kraju dotrze niż Reinhard z opadami śniegu w ilości 4-14 centymetrów i 10-25 centymetrów w regionach podgórskich. W okolicy Leska, Sanoka, Gorlic może przez kilka godzin padać deszcz lodowy przy ujemnej temperaturze. Na krańcach północnych jeszcze pogodnie i sucho. W centrum, na wschodzie i zachodzie o poranku przejaśnienia, zaś w ciągu dnia niebo stanie się pochmurne i na południu tych regionów zacznie prószyć śnieg.

Temperatura w niedzielny poranek spadnie do około -20 stopni na Suwalszczyźnie i -19/-16 stopni na północ, wschodzie i w centrum kraju. Na zachodzie około -12/-8 stopni Celsjusza, zaś na południu około -7/-4 stopni Celsjusza.

W ciągu dnia od -13/-11 stopni na Podlasiu do -10/-8 stopni na wschodzie, północy i w centrum oraz -5/-3 stopni na zachodzie i południu.

W kolejnych dniach nocami będzie w całym kraju około -13/-8 stopni Celsjusza i cieplejsze noce będą wynikiem pochmurnego nieba, z którego na wschodzie, południu, w centrum i częściowo na zachodzie spadnie śnieg.

Niestety padać ma przy silnym wietrze, który zwiewać ma śnieg z pól. Miejscami możemy liczyć na 10-18 centymetrów śniegu – szczególnie na Lubelszczyźnie.

W środku tygodnia miejscami w regionach podgórskich pojawi się delikatna odwilż. na pozostałym obszarze Polski zima z mrozem utrzyma się do końca tygodnia. Nie przewiduje się się temperatur spadających poniżej -24 stopni Celsjusza. Przeważnie nocami będzie około -15/-7 stopni, zaś w ciągu dnia od -10 do -3 stopni Celsjusza.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here