Na wschodzie mniejsze będą zbiory malin, borówek i jabłek – są pierwsze raporty strat

Ostatnie przymrozki na wschodzie wyrządziły duże straty we wszystkich gatunkach owoców. Na tamtejszych portalach branżowych pojawiają się pierwsze szczegółowe raporty i oceny strat. Sadownicy i eksperci są pewni jednego, w tym sezonie zbiory malin, jabłek czy borówek będą mniejsze.

Maliny i borówki

Zdaniem plantatorów, w obwodach lwowskim, tarnopolskim i chmielnickim przymrozki najbardziej dotknęły nasadzenia borówek i malin. Uszkodzenia w niektórych gospodarstwach sięgają od 50% do 70%. Jednocześnie przymrozki wystąpiły „pasami”. Oznacza to, że w niektórych rejonach nie notuje się żadnych uszkodzeń.

Ogrodnicy z obwodów winnickiego i kijowskiego zgłaszają niemal całkowitą utratę tegorocznych zbiorów wczesnych odmian borówek, których zbiory przewidywano już na połowę czerwca. Jeśli chodzi o późne odmiany to jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o skali uszkodzeń.

Ze wschodnich rejonów kraju napływają informacje, że większość letnich malin przemarzła. Temperatura spadła nawet do -8 stopni Celsjusza. To krytyczne warunki dla delikatnych pędów gatunku. Z centralnych regionów kraju rolnicy zgłaszają szkody w nasadzeniach malin na poziomie do 25%, liczba ta również dotyczy letnich odmian.

Uszkodzone pędy maliny uginają się ku ziemi. Zdjęcie wykonane kilka godzin po przymrozku w okolicy Opola Lubelskiego 24 kwietnia

Jabłka 

Największe starty z powodu tegorocznych przymrozków eksperci przewidują na środkowej Ukrainie i w rejonie Podola. W niektórych miejscach mogą one sięgać 30 – 40%. Spadki temperatur wystąpiły na początku maja. Jednak najdotkliwsze były te od 9 do 14 maja.

Mniejsze lub większe uszkodzenia notowane są w sadach w całym kraju. Jedynym rejonem bez strat jest jak na razie Zakarpacie. Ukraińscy eksperci podkreślają, że jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o prognozach plonów, ponieważ producentów czeka jeszcze opad czerwcowy. Niemniej w skali kraju szacuje się plony niższe o co najmniej o 10 – 20%.

sople lodu
Efekt działania systemu zraszania nadkoronowego

Owoców ogólnie będzie mniej 

Część gospodarstw odnotowała niemal całkowite straty w przypadku śliwek i około 50% straty w przypadku wiśni. Równocześnie ucierpiały również uprawy warzyw. Warto zaznaczyć, że synoptycy prognozują ujemne temperatury w większości rejonów Ukrainy jeszcze przez kilka najbliższych nocy. W przypadku ukraińskich sadów i plantacji, wyjątkowo dotkliwe przymrozki wystąpiły w bardzo zaawansowanej fazie wegetacji. Jeśli mówimy o temperaturach rzędu -6/-7/-8 °C (a lokalnie mniej) można przypuszczać, że ostateczny bilans strat będzie znacznie większy od pierwszych raportów.

źródła: www.agrotimes.ua / www.eastfruit.com /

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here