Największy sad Kazachstanu – we współpracy z Polakami

Największy projekt sadowniczy Kazachstanu nazwany Agropark Kułan jest realizowany z udziałem polsko-kazachskiej firmy. Celem jest posadzenie w kilku sąsiadujących ze sobą wsiach rejonu Ryskułowskiego (obwód Żambylski, południowy Kazachstan) około 1600 hektarów sadów i jagodników oraz szkółek.

Od 2014 roku Kazachstan realizuje program Agrobiznes-2020, którego ważnym składnikiem jest rozwój sadownictwa. W rok po zainicjowaniu tego programu posadzono w prywatnych gospodarstwach pierwsze 143 hektary sadów jabłoniowych. Oprócz jabłoni planowane jest sadzenie innych gatunków ziarnkowych, pestkowych oraz jagodników i szkółek. Do końca realizacji programu ma powstać do 1600 hektarów upraw. Pierwsze owoce z założonych już kwater zostały zebrane – były to jabłka ‘Idared’, ‘Starkrimson’, ‘Golden Delicious’ i ‘Zołotoj Prewoschod’.

Realizacją nasadzeń, od przygotowania ziemi, materiału szkółkarskiego, zmontowania osłon przeciwgradowych i instalacji nawodnieniowych po zapewnienie kadry instruktorskiej, doradztwa, budowę chłodni zajmuje się kazachsko-polska spółka FTC Equity. Polskim partnerem jest w niej Arno Agro.

Przewidziany na trzy lata program kosztować będzie 620 mln tengów (6,56 mln zł). Pomoc budżetu to ok. 40% nakładów inwestycyjnych, subsydia i preferencyjne kredyty dla inwestorów jakimi są spółki Taraz, Sady Wostoka i Arno Group LTD.

za: Forbes Kazakhstan
pg

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here