Niemcy: rośnie spożycie owoców, spada samowystarczalność

spożycie jabłek w Niemczech

Roczny wskaźnik spożycia owoców w porównaniu z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi może wydawać się mało znaczący w analizowaniu całej gospodarki. Z punktu widzenia producentów owoców i warzyw jest on niezwykle istotny. Spożycie to popyt, wyższe ceny i łatwiejszy zbyt.

20 lat temu jedliśmy mniej więcej tyle samo jabłek co Niemcy obecnie. Spożycie w Polsce było na poziomie 25 kilogramów rocznie na jednego Polaka. Dziś jemy przeciętnie zaledwie połowę tej ilości. Spożycie spadło do 12- 13 kilogramów rocznie na osobę. Dla porównania w Niemczech wskaźnik ten się utrzymał i nadal jest na poziomie nieco powyżej 25 kilogramów rocznie na osobę. Ponadto zdaniem niemieckich analityków, można zauważyć delikatny trend wzrostowy zarówno w przypadku jabłek, jak również ogólnego spożycia owoców.

Dla zróżnicowanej diety specjaliści od żywienia zalecają spożycie co najmniej 400 gramów owoców i warzyw dziennie. Według najnowszych analiz przeciętny Niemiec spożywa 380 gramów a przeciętny Europejczyk 340 gramów owoców i warzyw. Niestety w tej klasyfikacji również wypadamy słabiej. Przeciętny Polak konsumuje średnio 280 gramów owoców i warzyw dziennie.

Gorzej od Niemców wypadamy pod jeszcze jednym względem w konsumpcji. Co czwarty dorosły Niemiec je świeże i owoce i warzywa codziennie. W Polsce robi to 15% populacji.

Tak duże spożycie w połączeniu z ponad dwukrotną liczbą mieszkańców skutkuje dużym importem. Niemcy spożywają rocznie 6,1 miliona ton owoców. W efekcie są ich importerem netto, a samowystarczalność kraju wynosi w przypadku owoców zaledwie 30%. Ponadto obserwowany jest delikatny trend spadkowy. Jeśli nic się nie zmieni, Niemcy będą importować jeszcze większe wolumeny owoców.

Źródło: www.de.statista.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here