Obyśmy nie przespali prawdziwego problemu

pracownicy sezonowi

O braku pracowników powiedziano już wiele. Oczywiście problem najbardziej odczuwają plantatorzy owoców jagodowych i sadownicy, jednak jest szeroko omawiany na różnych forach. Czasami można nawet odnieść wrażenie, że mówi się o tym tak dużo, że kolejne alarmy i przestrogi przechodzą bez echa. Być może nie jest jeszcze tak źle, ale być może nie traktujemy problemu poważnie…

Tymczasem część tegorocznych zbiorów owoców pestkowych we Włoszech zostanie pod drzewami. W Hiszpanii strajkują związki zawodowe pracowników. Sytuacja jest bardzo poważna. We Włoszech brakowało pracowników już w sezonie truskawkowym. Niemniej sytuacja nie była jeszcze aż tak poważna. Obecnie trwają zbiory owoców pestkowych. Najwięksi producenci nierzadko muszą wybierać, które kwatery zbiorą, a z których owoce spadną na ziemię. W każdej gałęzi ogrodnictwa brakuje rąk do pracy.

O sytuacji pisaliśmy w artykule: Morele spadają z drzew, bo potencjalni pracownicy wybierają zasiłki Nie ma także chętnych do pracy przy zbiorach brzoskwiń, nektaryn czy czereśni. W tym sezonie ceny są atrakcyjne, ale wiele wskazuje na to, że część plonów po prostu zmarnuje się. Zdaniem producentów winna jest polityka socjalna kraju.

W Hiszpanii sytuacja wygląda podobnie. Dodatkowo pracownicy zrzeszeni w związkach zawodowych rozpoczęli trzydniowy strajk. Chodzi o brak porozumienia z producentami owoców. Możemy sobie tylko wyobrażać jak duży i negatywny wpływ może mieć wstrzymanie zbiorów na trzy dni dla produkcji owoców w momencie kulminacji zbiorów…

Tytułowe zagadnienie z roku na rok jest coraz częściej poruszane w branżowych mediach. Sytuacja we Włoszech i w Hiszpanii jest obecnie naprawdę poważna. Pesymiści są zdania, że za kilka lat polskich producentów czeka ten sam scenariusz. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Niemniej z roku na rok coraz trudniej o chętnych do pracy w polskich sadach.

Wiele wskazuje, że w sadownictwie decydująca będzie jesień. To ona pokaże na ile poważny jest problem. Chociaż rąk do pracy brakuje również plantatorom truskawek, spadek areału truskawek przemysłowych sprawia, że ludzi brakuje i to bardzo, owszem, ale sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna.

źródło: elperiodicoextremadura.com / italiafruit.net

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here