Ochrona plantacji truskawki wiosną

Plantacje truskawki wymagają ochrony od wczesnej wiosny

Podczas Konferencji Truskawkowej Agrosimex, która odbyła się 16 lutego w Ryszkach k. Warki mówiono m.in. o wiosennych zabiegach na plantacjach truskawki. Aby uzyskać wysokie plonowanie, niezbędną są nawożenie i ochrona.

Michał Malicki, doradca sadowniczy Agrosimex, stwierdził, że przebieg pogody jesienią, zimą i wczesną wiosną z pewnością wpłynie na stan plantacji w sezonie. W ciągu długiej, ciepłej jesieni panowały dobre warunki do infekcji roślin sprawcami chorób. Plantacje zakładane na początku sierpnia miały szanse na dobre ukorzenienie się, jednak późno sadzone nie miały warunków sprzyjających do rozwoju systemu korzeniowego i wzrostu roślin przez zimą. Czy będą przemarznięcia? Mogą wystąpić przede wszystkim na słabszych stanowiskach, gdzie warunki były szczególnie trudne jesienią.

 

Michał Malicki

Na początku sezonu należy bezwzględnie zadbać o glebę, zwiększając zawartość próchnicy. Duże opady w poprzednim sezonie doprowadziły do wymywania pierwiastków w głąb gleby i niszczenia jej struktury. Duże braki dotyczą przede wszystkim wapnia, ale także pozostałych pierwiastków. Idealna zawartość wapnia to 1000-1500 mg/L gleby. Takie wartości bardzo trudno utrzymać, szczególnie na glebach lekkich. Warto wczesną wiosną zlecić wykonanie analizy gleby, najlepiej metodą ogrodniczą, dzięki której uzyskamy oprócz pH obraz zawartości przyswajalnego wapnia. Wapń jest przez rośliny pobierany przez korzenie włośnikowe, a pobieranie to najefektywniejsze jest wczesną wiosną. Pierwiastek ten musi być dostępny dla roślin od początku wegetacji, aby nie dochodziło do niedoborów w okresie kwitnienia i dorastania zawiązków. Jeszcze na przedwiośniu można wysiewać granulowane nawozy wapniowe (Oxyfertil, Wapniak kornicki) które regulują odczyn gleby i pomogą utrzymać jej prawidłową strukturę. Ważne jest nie tylko podniesienie pH gleby, ale także dostarczenie wapnia odżywczego dla roślin. By wapń z wcześniej wymienionych nawozów przeszedł w formy przysfajalne dla roślin potrzeba wile czasu, którego wciąż nam braknie. W formie oprysku doglebowego, lub fertygacji można zastosować więc tiosiarczan wapnia w postaci nawozu ASX CaTs dostarczającego wapń od razu w dostępnej postaci. Zawartość próchnicy zwiększy podanie obornika granulowanego, np. Petro, zawierający m.in. wyciąg z alg i kwasy humusowe. Kwasy humusowe są także dostępne w postaci innych produktów, np. nawozu Rosahumus. Do startowego nawożenia polecane są bezchlorkowe nawozy z serii Rosafert, które w stosowaniu są o wiele bezpieczniejsze o produktów na bazie soli potasowej. Jak dobre rozwiązane dla truskawek został podany nawóz o zmniejszonej ilości azotu Rosafert 5-12-24, tak by uniknąć przeazotowania plantacji wczesną wiosną.

Ochronę plantacji wiosną warto rozpocząć na długo przed kwitnieniem truskawek, tak by ograniczyć potencjał chorób rozwijających się przez cały okres wilgotnej jesieni. Warto do tego wykorzystać produkty miedziowe, np. Nordox 75 WG, bardzo skuteczny w ograniczaniu różnego rodzaju bakterii, w połączeniu z produktami siarkowymi skutecznymi przeciwko mączniakowi. M. Malicki przypomniał o dużym potencjale szarej pleśni, której zarodniki na plantacji, np. w ściółce, na słomie i chwastach gdyż w ubiegłym sezonie presja choroby była bardzo duża. Sugerowane jest więc rozpoczęcie intensywnej ochrony wczesną wiosną w oparciu o środki kontaktowe, zabezpieczając młode rozwijające się liście i kwiatostany.

Przymrozki występują wiosną niemal co roku. Rośliny można zabezpieczyć okrywając plantację agrowłókniną, która od tego sezonu jest dostępna w pogrubionej wersji 30g/m2 ale także dostarczając większej dawki potasu w formie dolistnej (ASX Potas Plus) – komórki są wówczas bardziej odporne na niską temperaturę. Na kilka dni przed spodziewanym spadkiem temperatury można także zabezpieczać rośliny krzemem, np. w nawozie ASX Krzem Plus a dodatkowo po przymrozku pobudzić rośliny produktem z giberelinami i tytanem – ASX Tytan Plus.

Barbara BłaszczyńskaBarbara Błaszczyńska, doradca sadowniczy Agrosimex, zwróciła uwagę na zabiegi wiosenne na plantacjach. Na plantacjach osłanianych warto zwrócić uwagę na ochronę plantacji wiosną. Dużym problemem jest przędziorek chmielowiec, którego zwalczanie należy rozpocząć w zależności od przebiegu pogody, w marcu i kontynuować do maja tak by zminimalizować jego potencjał jeszcze przed kwitnieniem. Lustracje pomogą podjąć decyzję o wykonaniu zabiegu zwalczania. Najlepiej pobrać próby losowo z całej plantacji. Lustracje na obecność roztocza truskawkowca powinny być także wykonywane, ale jest to bardzo uciążliwe. Na plantacjach, gdzie występowały roztocze w latach poprzednich warto tak dobrać produkty chemiczne, aby zlikwidować populację jednego i drugiego szkodnika. Można do tego celu wykorzystać Nissorun Strong 250EC, Ortus 050SC, Envidor 240 SC, Acaramic 018EC / Safran 018EC, Floramite 240 SC, Envidor 240 SC (przed kwitnieniem) oraz po zakończeniu kwitnienia – Safran/Acaramic, Nissorun Strong, Ortus, Floramite. Szczególną uwagę należy zwrócić jakie formy rozwojowe szkodnika zwalcza dany preparat. Do wszystkich akarycydów koniecznie należy dodać zwilżacz. Po zbiorach także warto zadbać o zwalczenie szkodników, aby ich populacja była niska w kolejnym sezonie.

Uczestnicy spotkania w Ryszkach

Pod osłonami bardzo dobrze rozwijają się choroby grzybowe, w tym biała plamistość liści oraz mączniak prawdziwy. Bezwzględnie wskazane jest lustrowanie roślin na obecność objawów chorobowych, gdy jeszcze są okryte. Po zdjęciu osłon warto także wykonać jeden zabieg przed kwitnieniem przeciwko szarej pleśni produktem o działaniu interwencyjnym. Jest tam bardzo duży potencjał infekcyjny grzyba Botrytis cinerea. Można wykorzystać takie środki, jak Pyrus 400 SC, Prolectus 50 WG, Luna Sensation 500 SC.

Rośliny pod osłoną wymagają lustracji pod kątem szkodników i chorób

Konieczna jest także ochrona truskawki przed mączniakiem prawdziwym, zdecydowanie na odmianach wrażliwych, w sytuacji przenawożenia azotem. Dobór środka warto uzależnić od warunków panujących wiosną.

Tekst i foto: Dorota Łabanowska-Bury

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here