Nie odbyło się głosowanie ws glifosatu

Nie odbyło się planowane na wczoraj (25 października) głosowanie w sprawie dalszego stosowania glifosatu. Centrale związków i organizacji rolniczych – COPA i COGECAwydały oświadczenie, w którym podkreślają, że zatwierdzenie substancji czynnej herbicydów – w tym przypadku glifosatu – musi opierać się na dowodach naukowych, a nie na przesłankach politycznych.

COPA-COGECA są głęboko rozczarowane faktem, że w Stałym Komitecie UE nie odbyło się głosowanie i zwracają uwagę na fakt, że najczęściej stosowana na świecie substancja czynna herbicydów – glifosat – została uznana za bezpieczną przez naukowców z UE. Jego stosowanie ma kluczowe znaczenie dla produkcji żywności. Substancja ta nie powinna paść ofiarą decyzji politycznych państw członkowskich.

Sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen powiedział: „Ten szeroko stosowany produkt jest ważny nie tylko dla wyżywienia rosnącej liczby ludności. Ma również duże znaczenie dla utrzymania obszarów wiejskich, upraw konserwujących i żyzności gleby. Glifosat znacznie zmniejsza konieczność orki, co z kolei ogranicza erozję gleby, utrzymuje jej żyzność i podnosi zawartość materii organicznej. Inne korzyści wynikające z prowadzenia uprawy bez orki czy uprawy zminimalizowanej to mniejsze zużycie paliwa w stosunku do orki konwencjonalnej, a także ograniczone uwalnianie się dwutlenku węgla z gleby do atmosfery.

Substancja ta uzyskała pozytywną ocenę Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Bez odnowienia zatwierdzenia, nasza żywność dostępna po przystępnej cenie oraz uprawy konserwujące będą zagrożone. Apelujemy do decydentów politycznych w UE i państwach członkowskich o zatwierdzenie tej substancji na 15 lat. Nie powinna ona paść ofiarą polityki lub zostać wykorzystana jako karta przetargowa przez państwa członkowskie. Nie ma powodu dla nieodnowienia zatwierdzenia na pełen okres. Nieodnowienie zatwierdzenia załamie zaufanie konsumentów do naszych instytucji i decydentów politycznych i sprawi, że poglądy mniejszości zajmą centralne miejsce” – podsumował.

za: copa-cogeca.eu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here