Orzech włoski jest atrakcyjny dla sadownika

Tego zdania są sadownicy Ukrainy. W ubiegłym roku zarobili na orzechach około 101 mln dolarów, więc są zainteresowani sadzeniem nowych sadów tego gatunku.

W ubiegłym roku posadzono na Ukrainie 1843 hektary orzechowych sadów. Rośnie ich obecnie ponad 16 tys. hektarów. Może warto przypomnieć, że w latach 80. ubiegłego wieku na Ukrainie rosło ponad 24 tys. ha sadów orzecha włoskiego. Zbiory w 2017 roku są szacowane na około 113 tys. ton. Zdecydowana większość (86%) orzechów włoskich jest dostarczana przez drobnych sadowników z nasadzeń przydomowych.

Teraz rozwój tej gałęzi sadownictwa może przyspieszyć. Administracja rządowa zdecydowała o dopłatach do materiału szkółkarskiego orzecha włoskiego i leszczyny. Do drzewka tego pierwszego gatunku sadownik może otrzymać 330 hrywien (UAH), do leszczyny – 80 UAH. (1UAH to około 0,18 PLN).

Według kalkulacji Ukraińskiej Asocjacji Orzechowej (Української горіхової асоціації) sad orzechowy zaczyna owocowanie w 4-5 roku, zaś jego rentowność w szóstym roku po posadzeniu wynosi już 400-450%.

Za: pro-consulting.ua, kurkul.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here